A když uvázal z tkaniček pěknou kličku, všechna tréma byla ta tam. „Jmenuji se Davídek Švorc, jsem ze Štikova. Na zápis jsem se těšil," sype ze sebe současný žáček křesťanské školky. Ve škole ho prý bude bavit počítání, těší se sem i kvůli kamarádům.

Maminka Šárka Bernardová přihlásila Davídka do křesťanské školky Brána poté, co nebyl přijat do mateřské školy ve městě. „Bylo to to nejlepší, co mě mohlo potkat. Ve školce mají úplně jiný přístup k dětem, více se jim věnují.

V předchozí školce Davídek celý rok brečel, tady se těší, ani nechce domů. Proto chceme pokračovat ve vzdělání na zdejší základní škole," obhajuje své rozhodnutí. Jako druhá přišla Terezka Kukučková. „V současné době bydlíme v Německu, ale v létě se budeme stěhovat. Pro školu jsme se rozhodli, protože je netradiční a líbí se nám individuální přístup k dětem," vysvětluje maminka Terezky.

Brána, základní a mateřská škola funguje od 1. 9. 2008 s 1. a 2. stupněm. Jejím zřizovatelem je Sbor Jednoty bratrské v Nové Pace, v jehož budově škola sídlí. Otevírala se pro dvanáct dětí, v současné době ji navštěvuje 37 kluků a holčiček. Škola i školka jsou založeny na principech křesťanství. Výuka náboženství zde ovšem neprobíhá a škola je otevřena pro všechny děti nehledě na otázky víry.

„Chceme se vracet k odkazu biskupa Jednoty bratrské J. A. Komenského, aby naše škola byla dílnou lidskosti a ne mučírnou lidstva," říká ředitelka školy Dana Kašparová.

„Důraz klademe na individuální přístup, nabízíme malý kolektiv, hrajeme na hudební nástroje, vystupujeme, jezdíme na exkurze, výlety. Podporujeme vztah k hudbě, tvořivosti a přírodě," popisuje přínos této ojedinělé školy v regionu Dana Kašparová.

„Naší vizí je, aby škola byla dětem vynikající přípravou pro život," dodává. Rodiče tu měsíčně přispívají částkou 400 Kč. Spolupráce s rodiči je dalším pilířem přístupu k vzdělání. „Nechceme, aby děti přišly ze školy a seděly u úkolů. Nejlepší je, když se žáci sami hlásí o domácí úkoly a těší se na ně. A to se nám daří," pokračuje.

Jak základní, tak i mateřská škola mají zajištěn veškerý servis jako ostatní školy – školní družinu a jídelnu – výdejnu přímo ve své budově.

Škola má další specifikum. Od 1. září 2010 zde vyučují písmo Comenia Script. „Jsme s tímto písmem velice spokojeni a trošku nás mrzí, že se k projektu nepřihlásilo více škol. Důvodem je asi nákladnost, dvě písanky stojí 150 korun," domnívá se ředitelka. Písmo Comenia Script je velice podobné tiskacímu a pro děti je méně náročné k psaní, školáci se podle zkušeností ředitelky naučí i rychleji číst.

Jsou tady na mě hodnější…

Zápisy dětí do novopacké ZŠ Brána.Ondra chodil do první třídy v Jičíně, nyní navštěvuje Základní školu Brána v Nové Pace. „Při výběru školy rozhodoval individuální přístup, to, že dětí je ve třídě pět až deset," říká maminka Jaroslava Vaněčková, která do Nové Paky zároveň dojíždí do zaměstnání. Ondrovi je devět let. „Ve škole se mi líbí, je to tu lepší než v Jičíně. Jsou tady na mě hodnější. Taky tu dobře vaří a baví mě i to, že si po sobě musíme uklízet," pochvaluje si školák.