I letos si nadšenci do vojenství připomněli jednu z nejkrvavějších bitev české historie a uctili památku padlých vojáků. V sobotu 18. září se už dopoledne se vojáci v dobových uniformách sešli na Prachově, kde začal pietním aktem u pomníku na Prachovském sedle. Přes poledne se probojovali až do Brady, kde uctili památku padlých u dalšího pomníku v obci Rybníček. Odpoledne zaduněla děla na louce u Dílců, kde Sasové zahájili velký protiútok.

Na místo se sjely desítky civilistů, mnozí přivezli i své děti, často vybavené vlastními atrapami zbraní. Po skončení bojů se mohli zájemci s vojáky vyfotit, případně na vlastní oči a zblízka vidět nabíjení a střelbu z polního děla. Slepou municí, samozřejmě. Nejvíce ale boje a následný odpočinek na louce bavil samotné aktéry z Komitétu pro udržování památek války roku 1866. Kvůli rekonstrukci bitvy mnozí z nich přijeli ze vzdálených koutů Česka, aby uctili oběti prusko-rakouské války na jičínských polích.

K večeru se vojska i s technikou přesunula do Jičína, kde se představila při promenádním koncertě vojenské polní hudby praporu polních myslivců z Náchoda. A večer se vojáci utkali v závěrečné etapě bitvy přímo na Valdštejnově náměstí. V neděli ráno poté se shromáždili u odhalení nově obnoveného pomníku saského vojáka pod Zebínem.