Prha arnika patří k bylinám, které mají výrazné léčebné vlastnosti. Doporučuje se aplikovat např. na pohmožděniny, revmatismus nebo pomáhá léčit následky po mrtvici. Díky velkému zájmu o tuto bylinku, která je často považována za všelék, vedl v minulosti její sběr ke zničení lokalit, kde se původně vyskytovala. Dnes patří u nás prha arnika k ohroženým druhům. Drogou jsou květy,někdy se využívají i oddenky. Nejcennější jsou květy bez lůžek a zákrovů. Při léčbě slouží i tinktura a k dispozici jsou homeopatické přípravky připravené z této bylinky.

Bylina u nás roste spíše roztroušeně hlavně na kyselé nevápenaté půdě v podhorských a horských oblastech, nejčastěji na loukách,travnatých stráních, pastvinách a pasekách. Na druhé straně přestává růst na obdělávaných a hnojených loukách, kde se měnila kyselost půdy. Prha arnika je vytrvalá bylina s tenkým dlouhým plazivým oddenkem. Její přímá dutá nebo chudě rozvětvená lodyha,která vyrůstá z růžice přízemních vejčitých listů,dosahuje výšky 20-60 cm.Na lodyze bývají 1-3 páry vstřícných přisedlých listů,které mají vejčitou až kopinatou čepel.Žluté až žlutooranžové květy v úborech se objevují od června do srpna. Kvetoucí úbory se sbírají v červnu až červenci a rychle se ve stínu suší. Plodem jsou žlutošedé až černé nažky s jednoduchým chmýrem.

Prha arnika je podle některých pramenů považována za vůbec nejúčinnější léčivku.Vzhledem k tomu, že je v přírodě ohrožena,nelze sbírat její podzemní části. Z tohoto důvodu se pěstuje ze semen.Vědci v ní objevili celou řadu účinných látek. Je to například arnicin,polysacharid inulin,kyselina kávová,alfa-a beta-karoten,kryptoxantin,lutein,fytosteroly.pryskyřice,třísloviny, flavonoidy,arnidiol a foradiol.

Výtažek z arniky se tradičně lokálně uplatňuje při léčbě podlitin,vyrážek, akné, modřin, vředů,vymknutí a bolestivých zranění. Doporučuje se také na srdeční a oběhové problémy,ke snížení hladiny cholesterolu v krvi a povzbuzení činnosti nervového systému.Má zřejmě i antiseptické a mírně analgetické vlastnosti.Působí proti zánětům.Prha arnica se lokálně přikládá na unavené svaly po přepracování nebo zvýšené námaze.Nedoporučuje se vnitřní podávání arniky,tato bylina se totiž považuje za jedovatou.

Při vnitřním užití většího množství se nejprve dostaví škrábání v ústech a v krku a pak dochází k obtížím při polykání. Prha arnika může vyvolat zvedání žaludku, zvracení,průjem. Arnica Montana je prostředek, který se v homeopatické léčbě často používá. Díky několikanásobnému silnému ředění nemá vedlejší účinky jako samotná bylina a přitom je velmi účinný. Podává se po zranění, v případě modřin,vymknutí,pohmožděnin,bolesti svalů,před operacemi a po nich.Homeopatická arnica může pomoci také v případě zastaralé dny.

Své dotazy zasílejte na lekarna.trio@centrum.cz