Klíšťata. Jejich nebezpečí tkví v tom, že přenáší velmi nebezpečné nemoci – od lymské boreliózy až po klíšťovou encefalitidu. Na rozdíl od boreliózy je možné se proti klíšťové encefalitidě chránit očkováním. Pro minimalizování rizika nákazy je ovšem potřeba zachovávat několik jednoduchých opatření: Základním je použití vhodného oblečení, aplikace repelentů proti klíšťatům, a to především na oblečení, případně i na kůži.

Existuje i repelent v tabletové formě, který obsahuje thiamin (vitamin B1), jenž se z těla vylučuje potem a močí a tím odpuzuje klíšťata a komáry. Dále se doporučuje omezit pohyb v travnatých či křovinatých porostech, pohybovat se spíše po zpevněných cestách, nelehat a nesedat do trávy. Po návratu domů je nutné se důkladně prohlédnout. Mezi nejčastější místa přisátí klíšťat jsou podkolenní jamka, třísla, podpaží, za ušima, na hlavě (mezi vlasy). Prohlídka musí být pečlivá. Pokud již k přisátí klíštěte dojde, je potřeba ho neprodleně odstranit. Na přisáté klíště zásadně nenanášejte žádné oleje nebo masti, které by ho udusily. Klíště může vyvrhnout obsah střev do rány, čímž se zvyšuje pravděpodobnost přenosu nákazy.

Klíště odstraňujte ideálně pinzetou nebo speciálními kleštičkami. Uchopíte ho co nejblíže u kůže a následně pomalými kývavými pohyby se ho snažte vyviklat. Není doporučováno klíště uchopit pinzetou a trhnout. Místo přisátí dezinfikujte po odstranění nejlépe jodovým preparátem. Existují i speciální přípravky, které usnadňují odstranění klíštěte.   Nikola Rejfová