Bolest v krku je bolest lokalizovaná v oblasti horních polykacích cest. Bývá obvykle provázena pocity sucha, pálením či škrábáním v krku a působí potíže při polykání. Nejčastější příčinou je akutní virová infekce horních cest dýchacích.V případě nekomplikovaných obtíží lze tento problém zvládnout samoléčbou.

Pokud se ovšem objeví doprovodné příznaky jako horečka, velmi intenzivní bolest a hlenotvorba, je třeba navštívit lékaře. Pravděpodobně se bude jednat o bakteriální infekci, kdy je potřeba aplikovat antibiotika. Konzultace s lékařem je vhodná také při přetrvávání obtíží nad pět dní i přes samoléčení.

Na bolest v krku se používají léčivé přípravky v různých lékových formách. Nejčastěji pastilky, tablety, spray či kloktadla. Podávají se cca 2-4x denně po jídle. Po aplikaci je důležité alespoň 15-20 minut nejíst, nepít a ani si nečistit zuby. Kloktadla by se měla kloktat nejméně 30 sekund a to až 6x denně. Přípravky na bolest v krku obsahují nejčastěji lokální antiseptika (iodpovidon, benzalkonium, benzydamin,…), která ničí původce obtíží.

Při bolestivém polykání je vhodné využít přípravky obsahující kromě antiseptika také lokální anestetikum (benzokain, lidokain,…), které místo znecitliví a zmenší tím i bolest. Z rostlinných preparátů jsou vhodné přípravky obsahující heřmánek, šalvěj, islandský lišejník, řepík či včelí produkty.

Při bolesti v krku je obecně velmi důležité dodržovat klidový režim a udržovat čistý krk, ústa po jídle. Mělo by se omezit kouření, čokoláda, mléko a mléčné výrobky, které zvyšují riziko zahlenění. Při bolesti v krku je také vhodné popíjet či kloktat Vincentku. Své dotazy zasílejte na lekarna.trio@centrum.cz