Co je příčinou oparů?
Opary patří mezi jedno z nejrozšířenějších infekčních onemocnění, které je vyvolané herpetickým virem. Při prvním průniku viru do těla obvykle nedojde k projevu nemoci, případně se rozvine tzv. primoinfekce, která připomíná chřipkové onemocnění. Po prvotní nákaze ovšem virus přetrvává v lidském těle. Pokud dojde k oslabení organismu, virus se může znovu aktivovat a projevit se vznikem puchýřku. Onemocnění se přenáší kontaktem s nemocným. Nejvíce infekční je v době mezi objevením se a vznikem krusty.

K přenosu může dojít líbáním, pohlavním stykem ale i nepřímo společným užíváním skleniček, příborů či ručníků. Opary se také mohou tvořit při vysokých teplotách, při nadměrném slunění, mohou vzniknout při velké fyzické námaze, během menstruace nebo při psychické zátěži.

Pokud se opar již objeví, je důležité puchýřek nepropichovat ani nemačkat a dbát zvýšené hygieny, aby se neroznesl na větší plochu. Měli bychom používat pouze vlastní příbory, skleničky a hygienické potřeby a při jakékoliv manipulaci kolem oparu (líčení, holení) bychom měli být obzvláště opatrní.

Nekomplikovaný opar se obvykle zahojí do deseti dnů. Pro urychlení léčby a zmírnění bolesti lze užít antivirové přípravky obsahující acyklovir. Dle závažnosti postižení se podávájí ve formě tablet, infuzí, mastí. U oparu rtu jsou vhodné volně prodejné mastičky s acyklovirem (Herpesin, Zovirax), které mají největší účinek pouze v počátečním stádiu nemoci. Mast by se tedy měla aplikovat ještě před vznikem puchýřku, kdy cítíme nepříjemné pocity na rtu.

Pokud se již vytvořily puchýřky, je možné je vysušovat pomocí antiseptického roztoku. Vhodné je také používání přírodního oleje z čajovníku – tea tree. Jako prevenci vzniku oparů je možné užívat některé doplňky stravy pro posílení imunity – hlíva ústřičná, vitamín B 12, zinek a vitamín C.

Pokud opar rtu nezmizí ani přes domácí léčbu do dvou týdnů, je potřebné navštívit lékaře. Prohlídka u odborníka je nutná také u pásového oparu kdekoliv na těle.

Své dotazy zasílejte na lekarna.trio@centrum.cz