Nejrozšířenějším kloubním onemocněním starší generace, ale i aktivních sportovců je artróza (osteoartróza). Postihuje prakticky všechny klouby těla, snižuje jejich pohyblivost, způsobuje bolest a může vést až k úplné invaliditě. Lidé s dispozicí k artróze, (fyzicky těžce pracující, sportovci, vrozené deformity kolen, lidé s nadváhou, předkové s těžkou artrózou) by měli již od mládí užívat přípravky určené k výživě kloubů.

Lidé bez dispozic k artróze by měli specifickou výživu kloubů zahájit ihned při prvních příznacích, jako jsou citlivost kloubů na chlad a počasí či ztuhlost kloubů při počátku pohybu. Nutné je omezit pohyby s doskoky, kdy klouby velmi trpí a nosit obuv s pružnou podrážkou tlumící nárazy. Pokud jsou bolesti takové, že je nutné užívat analgetika, nebo jsou klouby postižené zánětem, je nezbytná trvalá intenzivní péče o namáhané klouby a to včetně specifické výživy, vhodné diety, snížení hmotnosti a vhodného pohybu.

Zamezíme dalšímu přetěžování dlouhým stáním nebo chůzí. Za příčinu bolesti a ztuhlosti kloubů se považuje opotřebení a následný úbytek chrupavek, jež pokrývají kloubní konce kostí a tím snižují tření kontaktních ploch. Struktura chrupavky je elastická, neustále se přestavuje a tím dochází k obnově již poškozené chrupavky. Pokud zátěž na ni kladená je větší než regenerační schopnosti, nebo sníží-li se schopnost její regenerace, dochází k převaze poškozování, což se projeví snížením její výšky, někdy až na kost.

Ta na to reaguje bolestivostí. Které látky tedy dodat organismu abychom podpořili obnovu chrupavky? Nejdůležitější je chondroitin sulfát nebo glukosamin sulfát – nejvíce zastoupený v mezibuněčné hmotě chrupavky. Získávají se extrakcí hovězích nebo vepřových chrupavek. Při dlouhodobém užívání (2-3 měsíce), mají příznivé účinky proti bolesti a zánětu při artróze kloubů. Účinek nastupuje až za 4-6 týdnů, ale přetrvává další 2-3 měsíce a je tedy možné udělat tříměsíční pauzu.

Dalšími neméně důležitými složkami kloubních preparátů jsou kolagenní peptidy (enzymaticky štěpený kolagen typu I), kolagen typu II, který tvoří kloubní chrupavky a dodává jim pevnost, rostlinné látky boswelia nebo zázvor, které mírní v těle zánětlivé procesy, vitamin C – důležitý pro tvorbu kolagenu a pojiva, aescin pro lepší prokrvení kloubů a tím odeznění zánětu, stopové prvky selen, zinek, měď, vápník, hořčík a celé spektrum aminokyselin.V lidském těle se nachází více než 100 kloubů. Všechny klouby však vyměnit nelze, a právě proto je tak důležitá preventivní výživa. Osteoartrózu nevyléčíme, můžeme však oddálit její nástup a zmírnit její průběh.
Dotazy zasílejte na lekarna.trio@centrum.cz