Většina z nás se během svého života s onemocněním v podobě aftů setkala. Aft je velmi bolestivý vřídek vyskytující se kdekoliv v ústní dutině. Má bílou barvu a může být různě velký. Jedinec, u kterého se aft objeví, může mít problémy s přijímáním potravy a tekutin, často i s mluvením. Pokud se afty nerozšíří po celých ústech a ani se nevyskytuje horečka, není nutné navštěvovat lékaře. Při dlouhodobém nezlepšení stavu je ovšem důležité navštívit odborníka, nejlépe stomatologa.

Afty pravděpodobně vznikají jako následek porušené imunity. Riziko výskytu se zvyšuje se stresovou zátěží či před menstruací vlivem hormonálních změn. Mohou vzniknout také následkem konzumace dráždivých jídel (citrusy, výrazně kořeněné pokrmy) nebo po kousnutí se do tváře, protože narušená sliznice je výrazně náchylnější. Dalším důvodem může být nedostatek určitých látek v těle, především vitamínů z řady B. Za normálních okolností afty po několika dnech odezní samy.

Ke zmírnění obtíží je možné použít přípravky s lokálními anestetiky, které znecitliví danou oblast. Vhodné je používat přípravky, které zároveň obsahují složku proti kvasinkám. Použít se dají různé dentální gely, některé určené již pro malé děti. Na požádání vám v lékárně připraví speciální tinkturu s hojivým a znecitlivujícím účinkem. Jako prevenci doporučujeme používat ústní vody, které dezinfikují ústní dutinu a užívání kyseliny listové v kombinaci s riboflavinem, vitaminem B12 a thiaminem v pravidelných intervalech, které vám v lékárně rádi vysvětlí.Dotazy zasílejte na lekarna.trio@centrum.cz