Jak vyléčit kašel?
Velmi častým onemocněním bývá kašel. Je převážně projevem infekce dýchacích cest. Abyste dokázali zvolit správnou léčbu, je nutné vědět, jakým typem kašle jste onemocněli. Dýchací cesty mají také za úkol chránit organismus před škodlivinami z ovzduší. Jakmile receptory v dýchacích cestách rozpoznají škodlivou látku, vir či bakterii, začnou produkovat větší množství hlenu než je obvyklé. Mají potřebu se ho zbavit a dochází k odkašlávání.

Kašel je projev sebeobrany organismu, který se snaží udržet dýchací cesty volné. Základní dělení kašle je na suchý a vlhký. Produktivní nebo vlhký kašel vzniká pohybem hlenu v dýchacích cestách. Dochází k jeho vykašlávání. Suchý nebo dráždivý kašel může vznikat v horních i dolních dýchacích cestách na začátku zánětu nebo v důsledku jiného dráždění. Říká se mu také neproduktivní. Suchý kašel, který většinou provází chřipku, plní pouze obrannou funkci. Lze ho zmírnit léky nazývanými antitusika. Dokáží utlumit reflex dráždivého a vyčerpávajícího kašlání, vyvolaného podrážděním.

Rozdělují se podle způsobu účinku na látky kodeinového typu, které ovlivňují centrum pro kašel v mozku a mají současně i analgetický účinek a látky nekodeinového typu působící buď přímo na centrum pro kašel nebo vyvolávají místní znecitlivění. Můžeme je užít ve formě tablet, kapek či sirupů. Výběr není příliš velký: Sinecod, Ditustat, Tussin, Robitussin, Stopex. Příjemnou úlevu přinášejí pastilky s obsahem lišejníku islandského. Kašel vlhký léčí mukolytika a expektorancia. Jejich účinek spočívá ve snižování viskozity hlenu (stane se tekutějším) a v aktivaci očišťovacích funkcí dýchacích cest zvýšením činnosti řasinkového epitelu.

Mezi nejznámější produkty na vykašlávání řadíme Mucosolvan, Bromhexin, Acetylcystein, Amborxol, Guajfenesin a širokou škálu bylinných preparátů s obsahem břečťanu, jitrocele, slézu, ibišku, anýzu, tymiánu, lékořice, prvosenky, mateřídoušky, podbělu, fenyklu aj.

Své dotazy zasílejte na lekarna.trio@centrum.cz