Zácpa je velmi nepříjemné onemocnění, které za život postihne téměř každého. Přesnou definici zácpy nemůžeme stanovit, jde totiž o subjektivní pojem. Obecně se dá říci, že zácpa je obtížné vyprazdňování tuhé stolice až nemožnost vyprázdnění. Typický je také pocit nekompletního vyprázdnění a změna oproti normálnímu rytmu. Mnoho pacientů je ovšem nesprávně přesvědčeno, že stolice musí být každý den. Běžně lze ale ještě tolerovat vyprázdnění 2-3x týdně.

Příčin zácpy může být několik. Někdy jde pouze o reakci na změnu prostředí, příčinou mohou být ale i vážnější onemocnění nebo i některé léky (antidepresiva, některé přípravky proti kašli aj.).

Prvním krokem při léčbě zácpy by měla být režimová opatření jako je pravidelnost v jídle a režimu dne, dále dostatek pohybu a tekutin (2-2,5l denně) a potrava s hojným obsahem vlákniny (celozrnné pečivo, ovoce, zelenina, lněné semeno apod.) Velmi důležité opatření je také nikdy nepotlačovat nucení na stolici.

K léčbě akutní zácpy lze použít projímadla, která se dělí do tří skupin. Objemová projímadla (vláknina, psyllium, lněná semena) ve vodě nabobtnají, zvyšují objem stolice a změkčují ji. Jsou přijatelná i pro těhotné a kojící a jsou vhodná i pro dlouhodobější podávání. Salinická projímadla zvětšují objem vody ve střevech a tím dochází ke změkčení stolice a podpoře peristaltiky. Patří sem Šaratice, Zaječická či laktulosa, která je velmi šetrná, ale účinek se projeví za 1-2 dny. Kontaktní laxativa jsou velmi účinná, účinek nastoupí již za 8 hodin, ale nejsou vhodná pro dlouhodobou léčbu.

Zácpa může být příznakem řady vážných nemocí, proto pokud obtíže nevymizí při užívání volně prodejných léčiv do 10-14 dnů, je nutná konzultace s lékařem. Varovným příznakem je také krev ve stolici, střídání s průjmem či neobvyklé bolesti břicha. Své dotazy zasílejte na lekarna.trio@centrum.cz