Sluneční záření se skládá z krátkovlnného záření UVB-5% a dlouhovlnného UVA-95%.UVB záření způsobuje spálení pokožky sluncem. Proniká do horní vrstvy kůže, podporuje tvorbu pigmentu-pokožka tak získává opálený vzhled. Při nadměrné dávce UVB dochází krátkodobě k poškození buněk v povrchové vrstvě kůže-k jejímu zarudnutí,případně spálení.

Může tak být nastartován rozvoj zhoubného onemocnění kůže. Jak dlouho se vlastně můžeme bezpečně opalovat? To mimo jiné samozřejmě závisí na typu pleti. Rozlišujeme čtyři tzv.fototypy lidí. Od blonďáků se sklonem k zarudnutí kůže,lidé se světlou kůží,pokožkou středního typu a jižního typu a tmavými vlasy – ti se mohou pohybovat na slunci bez většího omezení. Ochrana,kterou poskytují opalovací krémy je dvojího typu-chemická a fyzikální.Chemické proniknou hlouběji do kůže, absorbují UV záření a přeměňují na tepelnou energii.

Proto účinkují až za 30 minut po aplikaci a na citlivé osoby mohou působit dráždivě.Fyzikální faktory obsahují pevné mikročástice,které odráží sluneční záření zpět do prostoru a nepronikají do kůže.Používají se hlavně u malých dětí a lidí s citlivou a alergickou pokožkou. Také po slunění vyžaduje pokožka vhodnou péči. Po omytí opal. přípravku naneseme hydratační a vyživující tělové mléko. Pokud dojde ke spálení či zarudnutí kůže,používáme přípravky s obsahem panthenolu nebo Aloe vera ve formě gelů nebo sprejů.