„Čekali jsme opravdu hodně, ale tohle ne. Uvnitř biostanice ve Zwentendorfu byl takový smrad, že jsem se málem pozvracel,“ řekl Deníku starosta Jičína Martin Puš a dodal, že jsou rádi za neohlášenou návštěvu.

Kromě této provozovny se byli podívat ještě v Amstettenu a českém Vyškově. „V Amstettenu takový zápach nebyl, měli otevřená vrata. Co ale řešíme daleko více, jsou další potíže, se kterými se místní stanice potýkají,“ sdělil místostarosta Richard Koníř. Podle něj mají problém vůbec získat dostatek bioodpadu pro provoz, a to mají na sto tisíc obyvatel malou stanici na zpracování deseti tisíc tun odpadu za rok.

Zdejší projekt ZO ČSOP Křižánky je na 21 tisíc tun. „Z toho 13 tisíc tun by byl bioodpad a zbytek bychom doplnili siláží. O problémech v Amstettenu vím, v Rakousku je velmi zaběhnuté kompostování, navíc ceny za zpracování odpadu jsou tam úplně někde jinde,“ sdělil Vojta Drahoňovský z organizace Křižánky.

Z návštěvy Jičíňáků bude k dispozici video i fotografie. „Problémů jsme našli více, například prosakování nebo plísně. Já osobně jsem se utvrdil ve svém názoru, že takový projekt je pro Jičín nevhodný,“ dodal starosta.

„I umístění těch biostanic je tam jiné, jsou prakticky na samotě. Smrad uvnitř byl skutečně hrozný, musel jsem dýchat jen pusou,“ podotkl Koníř. Cesta ale nejprve vedla do Vyškova, kde podobný projekt pozastavili také kvůli ekonomickým problémům.