Je zaměřen zejména na chov ptáků, ale domov zde má i několik savců, jako jsou veverky, králíci, morčata, fretka, kočka a psy. „Chováme jak zdravé ptáky, tak i ty hendikepované a nechtěné, kteří převažují. Také se věnujeme aktivní ochraně přírody, a to především výrobě ptačích budek pro pěvce, dravce a sovy. Snažíme se naší činností oslovit co nejširší veřejnost, zejména mládež, v otázkách ochrany přírody a kladného vztahu k živočichům," říká provozovatel David Půhoný.

Přiznává, že provoz útulku je časově i finančně dosti náročný. Proto je velice vděčný za jakoukoliv pomoc. Jednou z možností je přispět formou dálkové adopce. Tu už provedli Martin Furiš a Petra Košková, kteří jsou adoptivními rodiči sovice sněžné – Hedviky.

Milovníkem zvířat už od mládí
Zajímá nás, jak se zrodila myšlenka provozovat takovýto ranč. „Už od mládí jsem domů nosil různá zraněná a opuštěná zvířata. Postupem času jsem se staral stále o více a více zraněných zvířat, až vznikl tento útulek, který má 120 papoušků, 30 dravců a sov, dále je u nás k vidění několik druhů bažantů, hrdliček a králíků. Chováme také veverky, vrány a straky. Počty zvířat se neustále mění podle toho, kolik nám lidé přivezou hendikepovaných ptáků."

Z papoušků chová od andulek až po velké papoušky jako jsou amazoňani a ara. Z dravců to jsou poštolky a káňata, i ty kriticky ohrožené, k nimž patří motáci, rarozi a sokolové. Dále osm druhů sov od malého sýčka až po krále noci výra velkého. Chov je pravidelně kontrolován Agenturou ochrany přírody a Veterinární správou a návštěvníci tu spatří silně i kriticky ohrožené dravce a sovy.

David Půhoný vysvětluje, že u volně žijících ptáků jsou nejčastějšími příčinami zranění nárazy do drátů vysokého napětí, kde se zmrzačí stovky ptáků, a to především velkých dravců, volavek a čápů. Další riziko pro ptáky představují velké prosklené plochy a dopravní prostředky. Stále ještě dochází k nelegálnímu odstřelu a chytání. V poslední době se rozrůstá kladení otrávených návnad, které zabíjejí i kriticky ohrožené orly mořské, kteří hnízdí i v našem regionu. U papoušků jsou nejčastějšími příčinami zranění utrhané nožičky, zlámaná a amputovaná křídla, omrzliny, zranění zobáků, dále jsou to různé vady opeření, které se projevují škubaním peří. Často se papoušci dostávají do útulku jako nevhodné dárky nebo prostě proto, že už své majitele přestali bavit.

Ptačí ráj v Popovicích navštěvují rodiny s dětmi, chovatelé a milovníci přírody.
Provoz útulku vyjde jeho majitele ročně asi na sto tisíc, které se spotřebují na potravu, opravy a stavbu chovatelského zařízení. Další výdaje navíc jsou spojeny s veterinárním ošetřením svěřenců.

K adopci milovník a ošetřovatel zvířat vysvětluje. „Každého z našich svěřenců je možné si adoptovat. Pokud se zájemci o adopci líbí některý z chovanců ranče, přispěje přiměřenou částkou, která se rovná finančním potřebám konkrétního jedince na rok. Poté se na jeden rok stává jeho adoptivním rodičem, získává listinu a na voliéře s živočichem je umístěna tabulka s jeho jménem. Cenové rozpětí adopce se pohybuje od 500 do 3000 Kč, záleží vždy na druhu ptáka a jeho potřebách. Dalším způsobem, jak pomoci našemu útulku, je například formou krmiva pro zvířata nebo stavebním materiálem. Za každou pomoc jsme velice vděčni a moc si ji vážíme. Bližší informace jsou uvedeny na našich webových stránkách
www.rancukelimku.webgarden.cz."

Adoptivní rodinu už má nyní sedm opeřenců.

Plány
David Půhoný s manželkou plánují stavbu dalších voliér, některé je potřeba zrekonstruovat a jiné budou nahrazeny novými.

„Do budoucna bychom rádi rozšířili počet chovaných sov na 14 druhů, které můžeme pozorovat v České republice. Naším největším přáním je, aby bylo co nejméně zraněných a trvale hendikepovaných živočichů a ptáků, a to jak těch volně žijících, tak těch exotických. Moc bychom si přáli, aby veřejnost měla větší zájem o přírodu a o její ochranu. Všem našim zvířatům přeji co nejspokojenější život, a abychom jim vytvořili takové životní podmínky, které se co nejvíce podobají těm přirozeným." ⋌Martin Furiš