Virus ptačí chřipky se tak v České republice poprvé vyskytl v chovu drůbeže. V Tisové chovají asi 6000 krůt a 1800 z nich už smrtelné nákaze podlehlo. Ostatní budou dnes utraceny. Jedná se o patnáctý případ výskytu ptačí chřipky na území republiky, nákaza se však předtím vyskytla jen u volně žijících ptáků. „Pokud by se potvrdil vysoce patogenní druh, přijmeme přísná veterinární opatření,“ řekl Deníku hlavní hygienik ČR Michael Vít.

Ve středu 20. června v 21 hodin se na mimořádném jednání sešla bezpečnostní rada Pardubického kraje, aby přijala příslušná opatření. O tom, jak budou přísná, rozhodnou veterináři. Ve čtvrtek by měly být známy výsledky kontrolního vyšetření, které určí, o jaký typ viru jde.

Opatření přijímá i Krajská veterinární správa v Pardubicích. Z chovu se nesmí nic přesouvat a zjišťuje se zpětně pohyb drůbeže. Je uzavřeno ohnisko viru (areál firmy) a bude uzavřena i silnice v úseku Hrušová – Tisová (odbočka z I/35). Odcházející lidé i technika procházejí dezinfekcí a dezinfikována bude i celá farma. Vyčištění farmy by mělo být dokončeno v sobotu.

Tisová nebyla na šokující událost připravena. „Nic o tom nevím, překvapuje mne to, jste první, kdo mi to říká,“ reagoval na dotazy Deníku starosta Tisové Vojtěch Eliáš.

Lidé v samotné obci i v okolí se musí připravit na to, že v případě patogenního viru H5N1 budou přísně zaevidovány všechny chovy drůbeže a přísná hygienická opatření budou platit v okruhu deseti kilometrů.

close zoom_in

Virus ptačí chřipky se v ČR poprvé objevil v chovu drůbeže

V České republice se poprvé objevil virus ptačí chřipky v chovu drůbeže. Ve středu vpodvečer byl potvrzen u krůt v obci Tisová na Orlickoústecku. Chov čítá asi 6000 krůt, z nichž 1800 uhynulo. Ve čtvrtek by měly být známy výsledky kontrolního vyšetření, které určí, o jaký typ viru jde. Oznámila to Státní veterinární správa.

Chov v Tisové patří Zemědělsko obchodnímu družstvu Zálší. "Dnes krajská veterinární správa vydala předběžná opatření. Čekáme na výsledek konečného vyšetření, které by mělo být během několika hodin hotové. Jestliže se potvrdí, že se jedná o tu velice nepříjemnou věc, tak bude zítra (ve čtvrtek) následovat likvidace hejna," řekl předseda představenstva družstva František Bartoš. Ztráty podle něj mohou dosáhnout více než dvou milionů korun.

Z důvodu preventivních opatřením se nyní z chovu nesmí nic přesunovat a dohledává se i pohyb drůbeže zpětně. Veterináři také vymezí pásma ochrany a dozoru v okruhu tři kilometry a deset kilometrů od místa výskytu.

"V současné době je krůtí chov neprodyšně uzavřen a od zítřka (čtvrtka) bude probíhat jeho likvidace, o tom už je rozhodnuto," řekl ministr zemědělství Petr Gandalovič. V desetikilometrovém pásmu veterinární správa prověří nejen komerční, ale i soukromé chovy. Celostátní opatření podle ministra zapotřebí nejsou.

Ochranné omezení vývozu drůbeže ze strany Evropské unie Gandalovič nepředpokládá. "Evropská komise byla standardně informována a neočekávám, že by České republice mělo hrozit nějaké embargo. Tyto případy lokálních opatření se vyskytují i v jiných zemích," uvedl.

V bezprostředním okolí farmy se nacházejí pouze drobné chovy drůbeže, asi tři kilometry od ní je chov drůbeže přibližně o 17.000 kusech, řekl Radek Axmann z Krajské veterinární stanice Pardubického kraje.

K mimořádnému jednání se sešla bezpečnostní rada Pardubického kraje, která opatření koordinuje. "Bezpečnost lidí je zabezpečena. Nejspíš v sobotu bychom se chtěli sejít a situaci vyhodnotit, do té doby bude areál uzavřen," řekl první náměstek hejtmana Roman Línek.

Policisté uzavřeli komunikaci mezi obcemi Tisová a Hrušová a komunikaci vedoucí k areálu farmy. Hlídají ji dva policisté, ve čtvrtek je posílí další, řekl Petr Přibyl ředitel východočeské policie. Starosta Tisové Vojtěch Eliáš ČTK řekl, že je to nepříjemná situace a že počkají na výsledky kontrolního vyšetření. Zprávu se prý dozvěděl z internetu.

První případ ptačí chřipky se v ČR objevil v březnu 2006, poté bylo zaznamenáno dalších 13 výskytů. Vždy šlo o volně žijící ptáky - labutě, které byly nakaženy člověku nebezpečným virem ptačí chřipky H5N1. (zr)

close zoom_in

Veterináři oznámí, jaký typ viru ptačí chřipky je v Tisové

Veterináři ve čtvrtek 21. června oznámí, jaký typ viru ptačí chřipky zahubil 1800 krůt v obci Tisová na Orlickoústecku. Jde o první případ, kdy se v Česku objevil virus ptačí chřipky v chovu drůbeže.

Chov v Tisové čítá asi 6000 krůt. Krajská veterinární správa přijala preventivní opatření. Z chovu se nesmí nic přesunovat a dohledává se i pohyb drůbeže zpětně. Veterináři také vymezí pásma ochrany a dozoru v okruhu tří a deseti kilometrů od místa výskytu.

close zoom_in

Evropské státy už mají sptačí chřipkou své zkušenosti. Snemocí vchovech drůbeže se vloni potýkalo například Maďarsko, Rumunsko, či Turecko. Nedošlo však knakažení člověka. To vjihovýchodní Asii byly zaznamenány i smrtelné případy u lidí. Je to dáno zejména odlišným chovem drůbeže i nedostatečnou hygienou. Státní veterinární správa však všechny obyvatele Česka ujišťuje, že na pulty řeznictví či do chladicích boxů vobchodech se nesmí dostat žádné zdravotně závadné maso ani vejce. A to bez ohledu na to, zda je ptačí chřipka za dveřmi. „Na kuře, krůtu či husu zobchodu lze bez obav sahat, neboť jde o ptáky známého původu, kteří byli veterinárně prohlédnuti,“ uklidňuje Státní veterinární správa.
Dne 21. června 2007 dopolednebude na silnici I/35 na odbočcena Tisovou před policejní uzávěrou uskutečněna krátká tisková konference knastalé situaci.
Ptačí chřipka je virové onemocnění zvířat, zejména ptáků, ale vyskytlo se už i u prasat, psů a koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě a divoké kachny, které jsou přenašeči této nemoci již několik staletí a virus pro ně není tak nebezpečný jako pro drůbež. Nyní se v České republice poprvé objevil virus ptačí chřipky právě v chovu drůbeže.

Z třicítky druhů virů ptačí chřipky jsou často smrtelné viry H5 a H7 - zvířata mají dýchací potíže, trpí ztrátou chuti a masivně hynou do dvou dnů. Existuje ale i lehčí forma nemoci, kdy drůbež má jen opelichané peří a snáší méně vajec.

Nemoc je ale nebezpečná i pro člověka. Nejnebezpečnější je pro něj virus H5N1, který byl u člověka poprvé objeven v roce 1997 v Hongkongu. Desítky lidí už na tento virus zemřely. Zatím nebyla prokázána přenositelnost z člověka na člověka.

Lidé se mohou ptačí chřipkou nakazit přímým kontaktem s infikovaným ptákem. Největší riziko hrozí při zabíjení drůbeže, jejím škubání a při dalším zpracování masa. Člověk se může nakazit i prostřednictvím ptačích výkalů, které uschnou a rozpadají se na prach, který poté lidé mohou vdechnout. Infikováno virem může být i ptačí peří.

Konzumovat drůbeží maso a vajíčka ale není nebezpečné po dostatečné tepelné úpravě. Virus lze spolehlivě zničit tepelnou úpravou při teplotě 70 stupňů Celsia.

Příznaky ptačí chřipky u lidí jsou podobné jako u klasické chřipky: horečka, suchý kašel, bolest hlavy a bolest svalů, přičemž se mohou objevit i příznaky méně časté - například zánět spojivek, zápal plic či ztížené dýchání.

Ptačí chřipka je pro člověka velmi nebezpečná. Zatímco běžnou chřipku způsobuje vždy jen mírně se měnící chřipkový virus, proti němuž mají lidé protilátky, případně nemívá nemoc tak těžký průběh a dá se proti ní očkovat, lék či vakcína na ptačí chřipku dosud neexistuje. Antivirotika Tamiflu a Relenza mohou zmírnit a zkrátit průběh nemoci. Očkování proti běžné chřipce nepomáhá.

Nelze ani vyloučit nebezpečí pandemie, zejména prokáže-li se, že je virus přenosný z člověka na člověka. Zvířecí viry totiž mohou rychle mutovat, a pokud by se navíc virus zkřížil s virem lidské chřipky, mohl by vzniknout krajně nebezpečný typ - tři chřipkové pandemie minulého století (1918, 1957 a 1968) způsobily podle badatelů takové viry. Někteří vědci však oponují tím, že virus H5N1 je znám už řadu let, a kdyby měl potenciál přenosu mezi lidmi, vypukla by pandemie již dávno.

Po celém světě si podle údajů Světové zdravotnické organizace dosud virus H5N1 vyžádal 192 lidských životů z celkem 314 známých případů přenosu ptačí chřipky na člověka. Zatím poslední známá oběť je z Vietnamu, kde po 18 měsících nemoc v posledních týdnech opět propukla a začala vážně decimovat chovy drůbeže, zejména vodní, která nebyla očkována. Virem se podle ministerstva zdravotnictví nakazilo pět lidí.

close zoom_in

Chronologický přehled dosavadních případů ptačí chřipky v České republice:

20. března 2006 - Nedaleko Hluboké nad Vltavou-Zámostí byla nalezena mrtvá labuť. Laboratorní zkoumání u ní posléze potvrdilo virus H5N1.

25. března 2006 - V Českých Budějovicích byla na břehu Vltavy nalezena uhynulá labuť s ptačí chřipkou.

27. března 2006 - V Hluboké nad Vltavou, pouhých 300 metrů od místa prvního nálezu, byla objevena další mrtvá labuť s virem ptačí chřipky.

29. března 2006 - V Českých Budějovicích byla nalezena další mrtvá labuť. I u ní testy potvrdily virus H5N1. Ve stejný den byla nalezena mrtvá labuť s ptačí chřipkou i v jihočeských Bavorovicích.

30. března 2006 - Labuť s virem H5N1 byla objevena u Novovrbenského rybníku v okolí Českých Budějovic. Sedmý případ ptačí chřipky v ČR byl zaznamenán u uhynulé labutě v Týně nad Vltavou.

1. dubna 2006 - V Bavorovicích u Českých Budějovic byla nalezena labuť s virem H5N1. O den později byl na stejném místě zaznamenán i desátý případ, opět u labutě.

2. dubna 2006 - U rybníka Velká Černá za obcí Mirochov na Jindřichohradecku byla nalezena mrtvá labuť, u níž veterináři identifikovali virus ptačí chřipky.

7. dubna 2006 - Objevena uhynulá labuť v Chrástovské zátoce na Orlické přehradě. Testy potvrdily ptačí chřipku.

8. dubna 2006 - Na levém břehu Vltavy v Českých Budějovicích byla uhynulá labuť, která byla nakažena virem H5N1.

12. května 2006 - U obce Kostice na Břeclavsku, nedaleko řeky Kyjovky, byly nalezeny dvě mrtvé labutě. V jejich tělech veterináři nalezli virus ptačí chřipky.

20. června 2007 - Patnáctý případ ptačí chřipky se vyskytl v chovu krůt na Orlickoústecku.