Utraceno bylo celkem padesát sedm opeřenců a následně byly všechny kusy předány k bezpečné likvidaci asanačnímu podniku v Mimoni. Turnovská část Kadeřavec, která leží na pomezí Libereckého a Královéhradeckého kraje, je již jedenáctým ohniskem ptačí chřipky v Česku. Do chovu se nákaza dostala pravděpodobně od volně žijících ptáků.

„Hospodářství bylo specifické tím, že několik desítek metrů od něj jsou rybníky, takže tam se v minulých dnech volně žijící ptáci v hojné míře vyskytovali," řekl pro ČTK ředitel Krajské veterinární správy v Liberci Roman Šebesta. Při čtvrteční likvidaci si podle něj navíc veterináři všimli, že přesně nad hospodářstvím je přeletová trasa pro volavky. „Takže předpokládáme, že původcem nákazy jsou volně žijící ptáci," dodal.

V blízkosti této malé obce se nachází osm obcí z Jičínského okresu. Konkrétně se jedná o Dobšice, Libošovice, Malechovice, Nepřívěc, Podkost, Roveň u Sobotky, Rytířova Lhota a Vesec u Sobotky. Nad všemi bylo proto stanoveno pásmo dozoru.

„To se stanovuje v okruhu deseti kilometrů od ohniska výskytu viru. Musí zde tedy do středy prvního února dojít k sečtení veškeré drůbeže z komerčních chovů, což jsou ve větší míře chovy uzavřené, halové. Podle nám dostupných informací se ale ani v jedné z těchto obcí takový chov nenachází," vysvětlil ředitel Krajské veterinární správy Hradec Králové Aleš Hantsch podle kterého není vůbec důvod k panice.

Pásmo dozoru

„Na základě vymezení pásma dozoru jsme vydali mimořádné veterinární opatření, kde je jasně popsáno, čeho a koho se to týká. Celé jeho znění najdete na našem webu," sdělil Hantsch a dodává, že pokud všichni budou dodržovat veškerá opatření, která mají v souladu se svými pohotovostními plány a našimi bezpečnostními doporučeními, tak by nemělo dojít k situaci, že se tady ptačí chřipka vyskytne.

Mimořádná veterinární opatření najdete ZDE:

Starosta obce Libošovice Vít Svoboda, pod kterou všechny obce v pásmu dozoru spadají, řekl, že občané jsou o současné situaci plně informováni. „Žádné velké chovy zde nemáme. Jedná se spíše o drobnochovatele, nicméně jsme dané veterinární opatření rozmístili ve všech obcích na vývěsky a rovněž je umístěno na stránkách obce. Jsem si jist, že se to mezi lidmi brzy roznese, ale podle mě je od nás nákaza ještě daleko. Žádná další opatření ani informační schůzku zatím nechystáme, ale jsme v pozoru," řekl starosta a dodal, že výhodou je i současné počasí. „Všechny rybníky v okolí jsou zamrzlé a momentálně se tu kachny ani jiné divoké ptactvo nevyskytuje. Myslím si, že teď musíme počkat, jak se celá věc vyvine," uklidňuje Svoboda.