V TEXTU NAJDETE:
Pokud se už lidé rozhodnou pro pořízení psa z útulku, nejčastěji hledají štěně. Často proto, že mají možnost si ho od začátku formovat sami a vychovávat ho podle svých představ. Štěně je roztomilé, hebké a mazlivé. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že každé štěně vyžaduje spoustu pozornosti, času a výchovy. Psí mimino se krmí i pětkrát denně a většinou potřebuje vyvenčit po každém krmení i probuzení. Kromě toho je potřeba si s ním hrát, postupně ho zvykat na lidi i na ostatní psy. Nechat ho doma samotné mnoho hodin nepřichází v úvahu. Proto by si každý měl dobře rozmyslet, zda to zvládne.
Adoptovala jsem psa - první den s Codym:
Jaký pes se k vám hodí
Naproti tomu dospělý pes či senior už má něco odžito, dost možná má za sebou výchovu a výcvik. Přestože je také možné, že ho předchozí majitel naučil (třeba i nevědomky) nějakému nežádoucímu chování, pořád jde o již „hotového“ psa, se kterým lze okamžitě pracovat na tom, aby byl příjemným parťákem pro život. V útulcích své svěřence většinou velmi dobře znají a dokážou odhadnout, které zvíře se bude ke komu hodit a naopak.
Pokud máte děti či domácí mazlíčky a bojíte se, jak si s nimi bude nový kamarád rozumět, domluvte se se zaměstnanci útulku na návštěvách konkrétního psa. Teprve pokud bude vše v pořádku, začněte uvažovat o adopci.
Policejní a armádní psi ve výslužbě
Kromě útulků lze čtyřnohé parťáky adoptovat i z jiných zařízení. Například Armáda ČR nabízí k adopci vysloužilé psy, kterým bývá obvykle něco kolem osmi let. Nejčastěji mezi nimi najdete německé a belgické ovčáky či jejich křížence. Výhodou je prověřený zdravotní stav, známá historie a také fakt, že prošli kvalitním výcvikem. I oni si zaslouží klidné stáří v laskavé společnosti lidí, kteří je budou opečovávat. Pokud byste měli o takového psa zájem, kontaktujte Centrum vojenské kynologie.
Jak adoptovat psa?
V každém útulku najdete psa, o kterého nemá nikdo zájem. Často to není kvůli povaze, ale kvůli věku. Zvíře starší než osm let si vezme málokdo, přitom je to velká škoda. Takový pes už je obvykle klidnější než štěně nebo puberťák, může mít vyrovnanější povahu a většinou ovládá základy slušného chování doma i venku. Klidně s vámi prožije dalších krásných pět i více let. Pro leckterého člověka pak může být výhodou, že nebude za psa odpovědný přes deset let, ale mnohem kratší dobu.
Mnoho lidí odrazuje představa, že se budou muset se svým parťákem rozloučit dříve, než kdyby si pořídili štěně. Je to pravda, ale zároveň můžete být tím posledním, s kým psí senior z útulku prožije ještě kus svého života ve štěstí a lásce. A to určitě stojí za úvahu.
Kromě věku rozhoduje při výběru často i barva. Zde jsou na posledním místě psi černí – nejspíš se jich lidé bojí. Podobné je to i u koček, kde má zase mnoho lidí spojenou černou barvu s pověrami.
Kolik činí adopční poplatek
Psa z útulku dostanete standardně očipovaného, očkovaného a odčerveného. Pořídit si ho může člověk starší osmnácti let. Co se týče financí, pohybuje se adopční poplatek mezi pěti stovkami a třemi tisíci podle typu psa, jeho věku a zdravotního stavu.
Zaměstnanci útulku si o vás budou určitě chtít něco předem zjistit, například jak žijete (jestli v bytě nebo domku se zahradou, v pronájmu nebo ve vlastním), zda máte i jiná domácí zvířata nebo malé děti, jaké máte zkušenosti a kolik času můžete psovi přes den věnovat. Podle toho zváží, zda se u vás bude mít dobře, a doporučí vám konkrétní jedince, kteří by se k vám mohli hodit. Některé útulky vyžadují i předadopční procházky, aby se ukázalo, jak si s konkrétním chlupáčem rozumíte.
Nahrává se anketa ...
Když si pro psa přijedete do útulku, je dobré mít připravený obojek, vodítko a nějaký pamlsek na uvítání. Pokud budete cestovat autem, připravte se na možnost, že se čtyřnohému pasažérovi udělá během cesty nevolno – pak je vhodné mít při ruce hadr pro zachycení případných zvratků. Ne každý pes je totiž na auto zvyklý. Doma by měl mít připravenou misku na jídlo a na vodu, pelíšek a hračky, ideálně takové, které může okusovat. Jednak se tím zabaví a jednak sníží případný stres.
Počítejte s tím, že při přechodu na jiné, třeba i kvalitnější krmivo se mohou objevit zažívací obtíže jako průjmy či zvracení. Na novou potravu přecházejte postupně, dobré je míchat nové granule s původními a o výživě se poradit s veterinářem.
Některé útulky si kladou podmínky, jako je třeba kontrola psa v novém domově nebo souhlas s kastrací v určitém věku, aby se zamezilo nechtěné reprodukci. Pokud nemáte se psy žádné zkušenosti, je vhodné si nastudovat základní informace z odborných kynologických knížek, zajít za zkušeným chovatelem či na dobrý cvičák.
Každá pomoc v útulku je vítaná
Ne každý může zvíře z útulku adoptovat, opuštěným psům však lze pomoci i jiným způsobem. Většina útulků bude velmi vděčná za hmotné dary v podobě kvalitního krmiva, pelíšků, vodítek, obojků, náhubků, savých podložek, hadrů a utěrek, dezinfekčních a antiparazitních prostředků či podestýlky do venkovních kotců. Sázkou na jistotu je pak peněžní příspěvek, který organizaci pomůže s náročným financováním péče o psy.
Některé útulky přivítají také zájemce o venčení svých svěřenců. Ideální je předem do útulku zavolat a zeptat se, co by jim pomohlo nejvíce či jak lze umístěným zvířatům udělat radost. Někde je to pomoc materiální, jinde praktická, například stavění kotců nebo oprava plotů. Každá pomoc je vítaná!