Dodnes vzpomíná na 22. srpna 1968, kdy se ocitl v davu demonstrantů na Husově ulici v Jičíně.

„V podpaží jsem měl schovaný foťák, abych mohl snímat události. V té chvíli vyskočil na stupačku projíždějícího nákladního auta ruské kolony jeden horlivý mladík a pěstí rozbil boční okno. Stál jsem dva metry od něho. Reakce byl okamžitá. Ve zlomku vteřiny Rusák namířil hlaveň na naši skupinku. Já sebou praštil na zem. V ten moment mi proběhl hlavou celý můj dosavadní život, poslední myšlenka patřila mému osmiletému synovi. Ležel jsem a říkal si: Kdy?

KAREL POKORNÝ připomíná veřejnosti okupaci Československa prostřednictvím vývěsní skříňky.  Nevystřelil, možná, že v něm bylo trošku lidskosti. Ještě teď, po sedmačtyřiceti letech si vzpomenu na tu hrůzu a jde mi mráz po zádech," popisuje sled událostí Karel Pokorný.

Přesto ten den nafotil v Jičíně dalších osm záběrů, do Vánoc sestavil album, v němž je zachycené i pražské zničené muzeum a vyhořelé domy u Českého rozhlasu. „Dokument vždycky v srpnu vytáhnu a listuji v něm," přiznává.

Díváme se spolu a čteme záznam: Včera, dne 20. 8. 1968 kolem třiadvacáté hodiny večer překročila vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské a Bulharské lidové republiky státní hranice Československé republiky. Stalo se tak bez vědomí prezidenta republiky. Karel Pokorný odvíjí nit svých vzpomínek.

Lidi, proberte se

„Byl jsem zrovna v komoře a vyráběl fotografie. Pustil jsem si rádio a těsně před půlnocí slyším. Dnes kolem třiadvacáté hodiny… Ztuhl jsem, snímky zůstaly ve vyvolávači. Vylítl jsem na ulici a křičel. Lidi proberte se, Rusáci nás obsazují. Oběhl jsem celou ulici. Jeden na mě řval, co blázním, druhý, že jsem ožralý a další křičel, že už o tom ví."

Ke článku je připojena fotogalerie snímků z roku 1968 včetně videa z této doby.Karel Pokorný o srpnových událostech natočil dokument, který zhlédla packá veřejnost před dvěma lety v MKS. Vedle filmů měli příchozí možnost nahlédnout i do jeho vzpomínkového alba.

Srpen 1968

Invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa (Vstup spojeneckých vojsk, Operace Dunaj) byl vojenský vpád vojsk pěti komunistických zemí Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem (SSSR) na žádost konzervativního křídla Komunistické strany Československa. Byla obsazena většina důležitých měst v tehdejší ČSSR, krátce po příjezdu tanků a obsazení letišť, na kterých přistávala sovětská letadla s další vojenskou technikou. Předsednictvo ÚV KSČ přijalo usnesení odsuzující invazi. Československá armáda, která měla na starosti obranu hranic, nepodnikla skoro žádné kroky k obraně. Masové spontánní protesty trvaly zhruba 7 dní. Vojska SSSR zde zůstala až do roku 1991. zdroj wikipedia