Co je podomní prodej:
Podomní prodej je nabídka a prodej zboží a poskytování služeb formou pochůzky, bez prodejního zařízení, s použitím přenosného nebo neseného prodejního zařízení, nebo přímo z ruky, kdy bez předchozí objednávky je nabízeno nebo prodáváno zboží nebo poskytovány služby v objektech určených k bydlení.

Radnice dala v otázce zákazu podomního prodeje prostor veřejnosti. Ta měla šanci vyjádřit svůj názor v rámci ankety. Uskutečnila se při volbách do Poslanecké sněmovny ČR. Z novopackých 7 529 voličů na otázku, zda má město zakázat podomní prodej na svém území, odpovědělo 3 233 občanů ano, 325 ne, celkem hlasovalo 3 558 lidí.

Na základě ankety radní v prosinci schválili nový tržní řád, v němž je stanoveno, které druhy prodeje a poskytování služeb jsou na území Nové Paky povoleny a které zakázány. Nedovolen je tak pochůzkový prodej s některými výjimkami jako prodej tisku od kamelotů, prodej předmětů v rámci veřejných sbírek, nabídka v pojízdných prodejnách ad.

Pokud obyvatelé města nějakého podomního prodejce zaregistrují, mohou jeho pohyb nahlásit zaměstnancům radnice.

Avízo

První avízo přišlo v pondělí ráno starostovi. „Vyjel jsem na sídliště, kde se měl pohybovat muž, který nabízel prodej elektrického proudu. Zastihl jsem dva prodejce laciné energie. Upozornil jsem je na nařízení a vyzval, aby opustili město," hlásí nám pracovník úřadu Petr Jerie. Viníkům hrozí na základě přestupkového zákona pokuta ve výši až 30 tisíc korun. Zatím bude radnice trestat porušení domluvou. Jak uvedla Marie Nádvorníková ze správního odboru, o zákazu se lidé dovědí z webových stránek města.

V Lázních Bělohradu s omezením prodejců váhají. „Dokončujeme autobusové nádraží a nemůžeme se shodnout, kam umístit tržnici. Uvažovali jsem i o prostorách před zámkem. S novým tržním řádem vyhlásíme i zákaz podomního prodeje," informuje nás starosta města Pavel Šubr. Podle něho je podomní prodej v současné době v útlumu.

Nejhorší situace byla asi vloni v létě, kdy se snižovaly sazby za elektřinu a plyn a dealeři obcházeli domácnosti. „Nyní se ve městě všechno zklidnilo, takže nevidím tak nutné zákaz vydat, určitě to nespěchá," domnívá se starosta a pokračuje. „Občané se na mě neustále obracejí s nějakými požadavky, ať už jde o zákaz pálení listí, řezání motorovou pilou, sekání sekačkami. Ale když vidím, jak dopadl zákon o zákazu kouření na autobusových zastávkách, tak mně připadá mnohdy nevhodné omezovat lidi samými zákazy."

Sobotecká radnice zatím podomní prodej zakázat nechce. Podle starosty Stanislava Tláška k tomu není důvod.

„Mně se nelíbí jedna věc, že radnice tady dovolí podomní obchod, který mě vlastně ničí," postěžoval si Deníku jeden z prodejců na náměstí. Ohrazuje se tak proti prodeji levných knih po kancelářích.

„Kvituji postoj měst jako je Hradec Králové, Jičín, Nová Paka, kde podomní obchod zakázali, protože obec z toho vůbec nic nemá. Na radnici jsem to nehlásil," říká obchodník Miloš Tomíček. Podle starosty Tláška je tato nabídka minimální, nejedná se přímo o podomní prodej a místního obchodníka by rozhodně neměla zruinovat.