Ztráta kondice, nesoběstačnost, úbytek na váze a úbytek svalové hmoty, to jsou potíže, kterými trpí zejména starší lidé po prodělaném covidovém onemocnění.

Pomoc jim v tuto chvíli nabízí Levitovo centrum následné péče v Hořicích, kde pacienti pod dohledem odborníků načerpají svalovou sílu, zlepší se jejich výživa a postaví se na vlastní nohy.

Doporučení k rekondičnímu pobytu v Levitově centrum vystaví zájemcům obvodní lékař, objednat se zde mohou i telefonicky. Pobyt v zařízení je hrazen zdravotní pojišťovnou. Pro rekondiční pobyty ze mají vyčleněno 15 lůžek.

„Během koronavirové infekce pacienti trpí nechutenstvím, mají snížený příjem tekutin, zůstávají ležet, tím přijdou o svalovou hmotu, přestanou chodit a být soběstační,“ popisuje doktor Petr Adámek postcovidové stavy.

Senioři nad 75 let mají navíc řadu chronických diagnóz, což souvisí s věkem. Všechny je limitují ve fyzické aktivitě, je u nich i menší příjem stravy. „Tento stav je dostačující u zdravého člověka, pokud se však dostane do nějakého stresu jako je akutní infekční covidové onemocnění, tak si tělo bere zásoby ze svých vlastních tkání,“ přibližuje lékař možné potíže. Tento stav se dá zvládnout doma, ale vyžaduje stoprocentní nasazení rodiny, podávání vyvážené stravy a provádění rehabilitace. Někdy je ale lepší svěřit pacienta odborníkům.

Návrat ke kvalitnímu životu

Levitovo centrum si klade za cíl vrátit tyto pacienty do kvalitního života. Pro tento účel vytvořilo pracovní tým složený z lékařů, psychologa, fyzioterapeuta a nutričního specialisty.

„Pacientům naordinujeme speciální dietu, tedy vyváženou stravu, kdy sledujeme příjem potravy, navíc podáváme doplňky ve formě umělé výživy. Popíjení nutridrinků doporučujeme všem postcovidovým pacientům. Pak je to o rehabilitaci,“ popisuje léčbu lékař Petr Adámek.

Hořická nemocnice je druhá v kraji, která službu poskytuje. Rodiny se mohou do nemocnice hlásit samy. „Oslovili jsme s nabídkou všechny obvodní lékaře, lidé najdou informace na webu Levitova centra,“ konstatuje ředitel nemocnice Roman Bečvář. Přijímají zde rovněž pacienty přímo z nemocnic.

Období krize

Levitovo centrum poskytuje následnou péči 120 pacientům, z toho má 9 sociálních lůžek pro klienty, kteří jsou dlouhodobě ve špatném zdravotním stavu, ale vyžadují převážně ošetřovatelskou péči. Centrum tím supluje domovy seniorů, kde chybí volná lůžka.

Během první vlny se covid zařízení vyhnul, při druhé zaútočil v listopadu, kdy zde onemocnělo devadesát procent pacientů a šedesát procent zdravotníků. „Všechno přišlo v jeden čas. Sáhli jsme si na dno, takovou situaci ve svém medicínském životě nepamatuji,“ vzpomíná doktor Adámek na krizové okamžiky, kdy nemocnici chyběl personál. Zdravotníci, kteří zůstali, byli přetížení, nervózní, psychicky labilní. „Sami sebe jsme každé ráno ubezpečovali, že to dáme, nebylo to vůbec jednoduché,“ přiznává.

U pacientů byl průběh onemocnění relativně lehčí, i když i ty nejlehčí případy byly doprovázeny nechutenstvím, spojeným s váhovým úbytkem a dekondicí. Období krize trvalo měsíc.

Levitovo centrum má v této chvíli oočkovánu část zdravotnického personálu. Kdy ale dojde na pacienty zařízení je velkým otazníkem. „ Schopnější klienti si očkováni sami žádají, ptají se. Zájem u seniorů je poměrně veliký. Kdy jim ale bude podána vakcína, o tom opravdu nemáme ponětí,“ přiznává ošetřující doktor.

„Celkově je nedostatek vakcín. Oočkováni měli být prioritně senioři v domovech seniorů a teprve poté i následné péče. I naši pacienti si to zaslouží, ale máme pocit, že jsme nějak ze systému vymizeli. Následná péče nebyla zařazena ani v antigenním programu, takže například testy jsme si nakupovali sami. Nečekali jsme na pomoc státu,“ postěžoval si ředitel Roman Bečvář. Následná péče má podle něho velmi širokou definici a stát na ni často zapomíná.

„Pakliže se dá něco dělat, tak bychom to dělat měli. Očkování zaručuje určité procento ochrany,“ míní lékař Petr Adámek, který si už vakcinací na covid 19 prošel.