Vyznavači dlouhých tratí zahájili sezónu poctivým ultramaratonem bez podpory. V pátek 21. května si svoji premiéru odbyl závod 400 Ultra. Start i cíl závodu byl umístěn v obci Mostek nedaleko Dvora Králové. Trasa se klikatila přes Krkonoše, Jizerské a Lužické hory, České Švýcarsko, Labské pískovce, České středohoří, Kokořínsko, Český ráj a Podkrkonoším zpět do Mostku. Co oblast, to klenot české krajiny a parádní cyklistický revír.

„Za ‚400 Ultra‘ stála myšlenka uspořádat závod, který by opravdu nebylo jednoduché absolvovat a který by byl tak dlouhý, aby ho byl závodník schopen zajet na jeden zátah bez spánku. Závod 400 Ultra spojuje značnou dávku kilometrů s pořádným převýšením. Trasu jsme ale zvolili tak, aby bylo i přes fyzické vypětí závodníka stále na co koukat,“ prohlásil před startem organizátor závodu Jakub Jaroš.

V pátek se úderem jedenácté hodiny vydal do pohybu peloton čítající 78 cyklistů, z toho 67 na horských a zbytek na univerzálních kolech. Do cíle se v limitu 61 hodin symbolicky dostalo 61 účastníků. Se 400 kilometry a převýšením 9 000 metrů v náročném a často velmi bahnitém terénu se úspěšně popasovaly i tři ženy.

Před se mluvilo především o dvou předních českých ultramaratoncích. Na start se postavil Milan Hanyk (Mondraker Racing Team) – vítěz a rekordman závodu 1000 Miles a mistr ČR v 24hodinovce na horském kole. Svoji terénní ultra premiéru na horském kole se rozhodl absolvovat Daniel Polman z Nové Paky (Ultra Paka Racing Team) známý pro své výkony na silničních dlouhých tratích.

400 km za den a mraky bahna

'Kolo dostalo zabrat víc než já,' řekl po závodu v extrémních podmínkách vítěz.'Kolo dostalo zabrat víc než já,' řekl po závodu v extrémních podmínkách vítěz.Zdroj: archiv organizátora, Danica a Daniel PolmanoviOba favoriti jeli společně až do Hrádku nad Nisou, kde se asi na 150. kilometru Hanyk oddělil kvůli nákupu. Polman zvolil cestu těžšího nákladu a veškeré jídlo na 400 kilometrů si vezl v brašnách. Také vezl o jednu lahev víc.

Svůj náskok Daniel Polman postupně zvyšoval až tak, že ho při průjezdu rodnou Novou Pakou v sedm hodin ráno propásla většina fanoušků. Když se probudili, byl už v cíli v čase, který prý nepředpokládal ani on. Čtyři sta kilometrů s převýšením 9000 metrů ujel za 20 hodin, 55 minut a 35 sekund.

Také Milan Hanyk potvrdil své kvality, když na trati strávil pouze 22 hodin, 18 minut a 45 sekund. Čas pod jeden den se podařilo stlačit i třetímu Ondřeji Hofmanovi (Prolog bike) Ten do cíle v Mostku dojel za 23 hodin, 38 minut, 20 sekund.

Kategorii univerzálních kol, gravelů, vyhrál Martin Chutný, který skončil celkově pátý (25:49:28), a nejrychlejší ženou v cíli byla Michaela Sabovová (47:10:45).

Vítěz Daniel Polman si v cíli pochvaloval závod i spolujízdu s Milanem Hanykem a poděkoval organizátorům za zdařilou akci. „Závod neměl chybu. Snad jen to počasí, ale s tím se nic udělat nedá. Bahna bylo mraky, myslím, že kolo je na tom hůř než já. Velkým zážitkem byla i společná jízda s Milanem. Je to pohodový týpek. Měli jsme si pořád o čem povídat, a když se oddělil, samota mi úplně nevoněla,“ uvedl znavený ale spokojený cyklista.

Víkendový závod byl jeho prvním ultramaratonem, i přes roky zkušeností na dlouhých tratích se ale potýkal s nováčkovskou chybou. „V polovině noci jsem vyplýtval energii ve světle a jel na režim vhodný tak možná pro čtení ve stanu. Kvůli tomu jsem hodně zabloudil. V lese před Bezdězem jsem jel skoro pět kilometrů sice po trase, ale v protisměru,“ smál se Polman. Drobnější navigační chyby byly způsobené především tím, že neměl v GPS podrobnou turistickou mapu, ale pouze základní.

Příprava na závod byla pro Daniela Polmana dost hektická. „Den před startem jsem dával do tisku novou knihu a teprve zkoušel nové brašny. Zkrátka punk,“ uvedl na závěr.