„Dneska už to balíme, přijďte zítra,“ volá chlapík zabalený do zimní bundy a čepice, zatímco se shýbá pro bednu s různobarevnými květinami. Otakar Páv je jedním z desítky prodejců, kteří využili nového uvolnění vládních nařízení a vyrazili prodávat své zboží na farmářské trhy do Jičína. Už kolem oběda ale na Valdštejnově náměstí zůstávají jen ti nejotužilejší a i oni už pomalu skládají bedny se zbožím do velkých dodávek. „Moc lidí nechodí, všichni navíc máme svou práci doma, takže radši přijedeme zase zítra,“ vysvětluje Páv.

Tak jako již tradičně se i nyní v Jičíně pořádají farmářské trhy vždy ve středu, v pátek a v sobotu. Ty sobotní přitom bývají největší. I proto se k nim upínají naděje nejednoho z prodejců. Uplynulý rok protkaný protiepidemickými opatřeními vlády je totiž ekonomicky velmi zasáhl. Na konci března Asociace farmářských tržišť ČR apelovala na vládu, aby bylo možné trhy pořádat. Znemožnění prodeje na trzích totiž pro farmáře znamená obrovské ztráty a někteří se tak ocitají na hranici krachu. Mnohým zemědělcům se ve skladech kazily plodiny, které jdou nejvíc na odbyt právě na trzích. Nejistota je navíc brzdí v přípravě na letošní sezónu. „Především pro malé farmy začínala být situace opravdu kritická. Někteří museli jít pracovat do fabrik, jiní se snažili prodávat alespoň na soukromých pozemcích nebo se pokusili rozprodat obchodním řetězcům, co se dalo“ říká správce jičínského tržiště Libor Došek.

Zatím trhům dominují květiny. „Už jsme ale sázeli okurky hadovky a později budou i brambory. Manželka je takový sázeč, vezme do ruky kolík a zasadí sama třeba 1100 salátů,“ směje se Otakar Páv, který jezdí do Jičína prodávat už dvacet pět let. Na svém hospodařství s manželkou pěstují všechno ručně, proto ani nezvažovali, že by navázali spolupráci s větším obchodním řetězcem. Nestíhali by pokrýt pravidelnou poptávku.

Trhovců přibývá, náměstí opět ožilo
OBRAZEM: Trhovců přibývá, náměstí opět ožilo

Vláda nakonec na začátku dubna zmírnila opatření a od pondělí je možné farmářské trhy pořádat pod podmínkou dodržení bezpečnostních opatření. „Stánky jsou instalovány s třímetrovými rozestupy a v centru města jsme rozmístili stolky s dezinfekcí. Na páteční a sobotní trhy je také plánováno hlášení starosty Jana Malého o potřebě dodržování opatření a zásady 3R – ruce, roušky a rozestupy,“ uvedl mluvčí starosty Jan Jireš. Omezený je také sortiment. Na trzích se smí prodávat ovoce a zelenina, pečivo nebo sazenice rostlin. Podle Jireše jsou tato opatření sice nepříjemná, ale nutná pro ochranu zdraví před nebezpečným onemocněním. „Není pravděpodobné, že by tato situace znamenala konec tradice trhů v Jičíně. Trhy jsou především sezónní záležitost a i loni se velkou část roku pořádat mohly,“ míní Jireš.

Z tržby musí prodejci hradit nejen provoz farem, ale také účast na farmářských trzích. Platí dopravu i pronajaté místo na stánek a parkování. Jestli se jim vyplatí jezdit i nadále ale podle všeho ukáží až příští týdny.

Už v poledne je Valdštejnovo náměstí skoro prázdné. „Ve všední dny je prodej povolen do pěti hodin, v sobotu pak do jedné. Většinou se ale končí už kolem oběda. Zákazníci stejně přichází hlavně dopoledne,“ říká Libor Došek. Trhovci na náměstí se navíc shodují na tom, že za nepříliš vysokým zájmem tento týden stojí hlavně sychravé počasí. „Teprve začínáme, věřím, že se to v dalších týdnech zlepší,“ dodává Páv, zatímco obsluhuje jednu z posledních zákaznic.

Odlišný názor ale má paní, která u vedlejšího stánku prodává dovezené ovoce a zeleninu. „Jičín mě letos hodně zklamal. Před pár dny jsme prodávali v Hořicích a tam lidé chodili, i když sněžilo. Mám pocit, že si většina raději nakoupí v supermarketu,“ vysvětluje. Přesto svůj stánek balí jako poslední a s nadějí láká kolemjdoucí na koše plné jahod a rajčat.