Noví žáčci, kteří letos poprvé vyrazili do škol, musejí totiž také vědět, jak se mají chovat v silničním provozu.
Právě tomu by je měla naučit dopravní akce Bezpečně na silnici, která se koná právě v těchto dnech v každém z pěti okresních měst. V Hradci Králové už se prvňáci základní znalosti naučili. V úterý probíhala výuka v Jičíně a postupně se přesune ještě do tří zbývajících okresních měst.

Jak pracují záchranáři
Akce s názvem Bezpečně na silnici zaštiťuje Královéhradecký kraj. Podílejí se na ni i všechny složky Integrovaného záchranného systému (IZS) a také městská policie. Při jičínské akci se děti podívaly do policejního vozu, auta záchranné služby, nebo si prohlédly, jak funguje kamerový systém. Především ale absolvovaly různé dovednostní zkoušky a soutěže, které je měly naučit, jak být v silničním provozu v bezpečí.

„Je to jednodenní výuková akce formou her, kde se děti naučí třeba základy bezpečného chování na přechodu, nebo na kole. Tato akce se koná v každém okresním městě, dohromady tedy pětkrát. Zahájili jsme ji v pondělí v Hradci Králové na Pivovarském náměstí," říká hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc. „Chceme přispět k získání povědomí o tom, jak se správně a bezpečně chovat v silničním provozu, protože cestu do školy a zpět musí řada dětí zvládnout brzy sama," poodhaluje radní pro oblast školství Táňa Šormová.

Výuka bezpečnosti probíhá ve spolupráci s Týmem silniční bezpečnosti od 14. do 18. září.
Účastní se jí například několikanásobný mistr světa v bike trialu Martin Šimůnek, který připravil pro děti exhibici na kole právě v této, mnohdy až akrobatické, sportovní disciplíně.