Opatření vyhlásil ministr zdravotnictví poté, co v České republice zemřelo několik lidí na otravu metanolem, obsaženým v tvrdém alkoholu. Jak se s nařízením vyrovnávají obchodníci?

„Je to pro nás v podstatě likvidační, protože podíl tržeb tohoto sortimentu je u nás zhruba poloviční. Navíc nikdo neví, jak dlouho bude omezení trvat, a co bude potom s alkoholem, který máme na skladě," hodnotí situaci provozovatel specializovaného obchodu s nápoji v jičínské Havlíčkově ulici Marcel Sudek. 

close Nealkoholické nápoje. zoom_in Problém s místem, kam nyní neprodejné lahve uskladnit, není též v mnoha případech zanedbatelný.
Nad situací v sobotu ráno se podivoval i Jičíňák Václav Horák: „Zamýšlel jsem zakoupit láhev vodky na večerní posezení. Večerní zprávy jsem neviděl, protože jsme s přáteli poslouchali hudební vystoupení v rámci festivalu Jičín – město pohádky, a tak jsem o vyhlášení zákazu prodeje nevěděl. Proto jsem se ráno divil, když ani ve třetím obchodě mi alkohol prodat nechtěli, a to ani 'zelenou' peprmintku, protože prý má dvacet procent."

Omezení prodeje alkoholu hodnotí provozovatel stánku s tiskem a občerstvením Jiří Machula jako pochopitelné v případě stáčených nápojů z neurčitých zdrojů, ale celoplošný zákaz prodeje je prý dost problematický, a teprve se ukáže, co přinese. „Ještě před týdnem na slavnostech na Kunětické hoře, kam jsem jel, nebyl s prodejem žádný problém. Přesto jsem pak v týdnu po nařízení zásoby z kiosku, který v Jičíně provozuji, stáhl, a obdobně nyní dopadli všichni prodejci," konstatuje Jiří Machula, který však zdaleka není na prodeji tohoto sortimentu závislý.

Hůře dopadnou obchodníci a provozovatelé restaurací, kteří mohou denně tratit v důsledku zákazu až několik tisíc korun.