Na otázku Deníku, zda si profesor Klaus vzpomíná na svůj první den ve škole otevřeně přiznal: „Já nevím, já nevím. Mám strach, že si dojmy člověk dovytváří podle fotografií. Nejsem si jist, že tu vzpomínku mám. Určitě jsem ale nebyl žádným nepřívětivým žákem, určitě jsem byl slušný školáček. Do školy jsem chodil rád."

Václav Klaus oslovil shromážděné děti a rodiče na dvoře školy. „Byl jsem už mnohokrát na zahájení školního roku, ale nikdy jsem za svého dvacetiletého období neviděl tak krásně seřazené prvňáky s deváťáky. Prvního září je mimořádný den nejen pro děti, ale také pro rodiče. Věřím, že prázdniny už byly pro všechny velmi dlouhé, že už děti nebavily a že už se všichni těšili do školy," zavtipkovala bývalá hlava státu. Václav Klaus dětem popřál, aby se jim ve škole líbilo a dařilo, učitelům, aby to s dětmi vydrželi a rodičům, aby se jejich ratolesti naučili všechno ve škole, aby s nimi nemuseli učivo dohánět doma.

„Vizitkou školy je, když se žáci naučí všechno během výuky. Pevně věřím, že se to v této škole podaří," obrátil se na ředitel školy Jaroslava Jiráska.

Ale ne všichni vstupovali do školy s potěšením nad tím, že se mohou vzdělávat. „Prázdniny byly skvělé, ale do školy se mi nechtělo," přiznává „čerstvý" deváťák Vojtěch Vitvar. Jeho spolužákovi Michalu Kuntovi prázdniny utekly moc rychle, na výuku se moc netěšil. „Hlavně se mi nechtělo vstávat."

„Moc jsem se netěšila na učení, jinak volno bylo super," přidává se šesťačka Anna Marie Vinklerová. Zato Denisa Neradová ze sedmé třídy se prý do školy těšila, protože o prázdninách už byla nuda.

Video Naší televize z návštěvy exprezidenta v Bělohradě můžete vidět  ZDE:

Profesor Klaus se pozdravil s vyučujícími, zavítal také mezi začátečníky do 1. B.
„Pozoroval jsem vás, jak jste se hlásili k paní učitelce. Někdo s radostí, jiný zaraženě. Tak vám přeji, aby se vám ve škole líbilo a chodili sem rádi." Pak vyzkoušel děti, co všechno umí a své povídání okořenil rodinnou historkou.

„Rodiče by měli děti rafinovaně připravit. Můj syn, který je učitelem, má dvouletou holčičku a jako velký trik pro hosty se vždycky zeptá. Eliško, kolik je odmocnina z devíti a ona umí říct tři. Je to nesmírně působivé," přiznává prezident, který se následně vydal na besedu s žákovským parlamentem.

Tady dotazy dětí směřovaly na téma škola, hochy a děvčata zajímalo, čím chtěl prezident být jako malý kluk.
Poté už Václav Klaus opustil školní lavice a za doprovodu starosty města Pavla Šubra a místostarosty Jana Pavláska se vydal do podniku Deprag. Ještě před obědem si stačil prohlédnout zdejší lázeňský komplex.

Vpustit utečence? Sebevražda Evropy

Při návštěvě bývalého prezidenta Václava Klause na zdejší základní škole padla také otázka utečenců. Jak tento problém vnímá bývalá hlava státu?

„Četl jsem v jednom australském časopise článek, který komentuje tento problém a v něm se píše: Zdá se, že Evropa bude prvním kontinentem, který spáchá dobrovolně sebevraždu. Jsou to ostrá slova, ale myslím, že v tomto případě lze tento příměr použít. Domnívám se, že Evropa si tím podřezává větev, na které sedí, svoji identitu, klid, mír, svobodu, demokracii a chaotizuje naše životy.

Myslím si, že je hloupost, aby Evropa přijala masovou migraci. Než se Evropa odváží říci, že to není lidské právo usadit se libovolně kdekoliv ve světě, než se dobéřeme k tomuto postoji, uplyne čas. Co dělat? Než se změní toto uvažování, tak se nedá dělat nic. Považuji to za naprosté neštěstí a neodvahu a pasivitu Evropské unie, Bruselu a našich politiků, i když prezident Zeman přijímá racionální opatření."