A řada takových mnohdy zajímavých lidí přichází i do hořického muzea a vypráví své vzpomínky a příběhy. Jedním z těchto zajímavých hostů byl Prof. MUDr. Antonín Doležal, DrSc. (*1929), významný český porodník a gynekolog. Ačkoliv se narodil a vyrůstal v Praze, směřují jeho rodinné kořeny do Hořic, kde trávil jako dítě prázdniny u příbuzných a má na naše město velmi pěkné vzpomínky.

Jeho maminka byla rozená Vrátná a byla jednou z prvních sochařek, které studovaly na hořické škole. Její bratr Vít Vrátný (1904 – 1983) byl dílenským učitelem v této škole a podílel se na řadě veřejných aktivit, např. v r. 1939 se zasloužil o úpravu lesního pramene Kalíšek do současné podoby.

Profesor Doležal navštívil Hořice v pátek 10. července 2020 spolu se svou manželkou a synovcem a předal městskému muzeu řadu zajímavých fotografií a dokumentů vztahujících se k historii jeho rodiny. Je autorem nejen desítek odborných knih a článků, ale také vzpomínkové knihy Paměti porodníka, která vyšla v loňském roce. Vzpomíná v ní také na Hořice svého dětství a zajímavá je i zmínka o tom, že už jeho babička tu vykonávala profesi porodní báby.

Oldřiška Tomíčková