Přinášíme rozhovor s bývalým místostarostou a současným radním za TOP 09 Tomášem Frýbou. Má na starosti především cestovní ruch.

Požadoval jste, aby v radě byl jenom jeden uvolněný místostarosta a druhý neuvolněný. Nyní má Jičín dva neuvolněné. Je to podle vás v pořádku?
Městu velikosti Jičína by úplně stačilo, aby byl jen jeden placený místostarosta. Měli jsme to i ve svém volebním programu. To, co jsme prosazovali s kolegou z TOP 09, Danielem Novotným, se v podstatě splnilo. Sice jsme jeden čas v Jičíně měli tři místostarosty, ale to bylo dané tím, že jak já, tak pan Novotný, jsme za to brali čistou nulu, protože jsme se zřekli výplat. Prakticky zůstal jen jeden plně placený místostarosta. Mít dva stále považuji za luxus pro město typu Jičína. Nicméně je to klasická politika. V době, kdy my jsme to dělali neuvolněně a neplaceně, nám naši tehdejší koaliční partneři říkali, že je to naprostý nesmysl, protože musí být dva uvolnění a plně placení místostarostové.

Tomáš Frýba.Dá se říct, že se vám současný stav nezamlouvá?
V komunální politice to není tak, že co si člověk představuje, to se přesně stane. Je to všechno o nějaké dohodě, o konsenzu. Teď máme jinou radu. Převládl názor, že je potřeba mít dva placené místostarosty, a tak jsme to respektovali. Jinak ale spokojen s tím nejsem a dlouhodobě si myslím, že je to zbytečné.

Prosazoval jste změnu na radnici ve smyslu, aby se více otevřela, očistila a bylo vypisováno více výběrových řízení. Myslíte si, že se záměr podařil?
Myslím si, že se záměr povedl, protože Jičín se během tohoto volebního období výrazně proměnil k otevřenosti. Dnes například každý v Jičíně ví, jak kdo hlasoval, protože každé hlasování je jmenovité. Nikdo si dříve nepořizoval zápis, kdo co podpořil, nebo nepodpořil. To je první věc. Druhá věc: Nejsou tajné zápisy z městských rad, což dřív bylo. Paradoxně i zastupitelé museli podle zákona žádat o zápis z rady. Dále považuji za zásadní to, že výběrová řízení probíhají tak, že se nově soutěží na cenu. Již se nedá vyloženě manipulovat s kritérii, protože v řadě zakázek z minulosti typu Čistá Cidlina, koupaliště, byla cena okrajová záležitost a vítězila zcela jiná kritéria jako smluvní penále, termíny, které se stejně nedodržovaly, a podobně. Cenu považujeme za zásadní kritérium, proto si myslím, že Jičín ušetřil. Je to vidět třeba i na zakázce skládky u Zebína, kdy původní projekt stál kolem 60 milionů bez DPH a vysoutěžil se za 23,5 bez DPH. Anebo demolice kasáren. Projekt byl za 26 milionů, vysoutěžil se za 6 milionů korun.

S kolegy z rady jste nyní spokojen?
Moje zkušenost s předchozí radou byla tragická. Prostě jsem se v ní necítil dobře, teď se v ní dobře cítím. Myslím si, že tam jsou teď skutečně lidi, kteří hájí zájmy města.

Zajímá mě, zda se kromě vašeho běžného zaměstnání stíháte adekvátně věnovat činnosti pro blaho města?
Je pravda, že od doby, co jsem odešel z pozice místostarosty, jsem se naplno pustil do podnikání. Takže se tomu určitě věnuji výrazně méně. Nicméně myslím, že jsem vynechal jenom jedno nebo dvě jednání rady.

Kompetenci cestovního ruchu teď sdílíte s novým místostarostou Vlastislavem Matuchou. Jak jste si rozdělili úkoly?
Děláme to společně. Osobně jsem rád, že se v Jičíně podařilo prosadit koncept takzvaných Prodloužených víkendů. Jičín je znám velkou akcí typu Jičín-město pohádky, která stojí spoustu peněz. Říkali jsme, pojďme vymyslet naopak něco, co je levné a co bude trvat celou sezónu. A když vidíme náklady na Prodloužené víkendy, jsme někde kolem dvou set, tří set tisíc. A máme program od čtvrtku do neděle, a to po celou turistickou sezónu. V letošním roce bychom období chtěli ještě protáhnout, aby se Prodloužené víkendy konaly už od poloviny června až do poloviny září. Vyšly nám vstříc různé organizace jako třeba římskokatolická církev, která zajistila otevření kostelů i do pozdních večerních hodin.

Ještě k těm kompetencím v radě. Chápu to tedy dobře, že Vlastislav Matucha vás jenom zastupuje v době, kdy vy nemáte možnost se účastnit jednání?
Je to tak, že já spíše budu zastupovat pana Matuchu.

Takže je to obráceně?
Ano. Doposud jsem byl ve Sdružení Český ráj, jmenovaný městem, a teď mu uvolním i toto místo.

Jaká byla nedávná činnost tohoto sdružení? Co Český ráj chystá?
Sdružení Český ráj je dobré v tom, že propaguje celý region, nejenom třeba Turnov a Jičín. A pokud chceme, aby se sem sjížděli turisté, tak musíme lidem nabídnout více než možnost proběhnout město. Je pravda, že sdružení Český ráj se podařilo sehnat poměrně velké dotační peníze na výstavbu Greenway Jizera, což jsou cyklostezky. Takže tomu byla věnována velká pozornost. A druhá věc, byli bychom rádi, kdyby sdružení teď trochu upřelo síly na Jičínsko a shánělo peníze z evropských fondů. Nedávno se podařilo sehnat peníze na značení turistických cílů. Myslím si, že je to zhruba půl milionu korun.     Ptal se Jan Jireš