Královéhradecký kraj je s 98 žadateli na šestém místě mezi kraji, Pardubický se 75 žádostmi na osmém, uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Vakcína je nebolestivá

Podle odborníků rotavirová infekce postihne do pěti let věku prakticky každé dítě. Projevuje se horečkou, průjmem, zvracením, bolestmi břicha a nechutenstvím.

Největším rizikem je odvodnění následkem průjmu a zvracení. U dětí do dvou let věku jsou rotavirové infekce nejčastější příčinou hospitalizace, ročně jich v nemocnici skončí přibližně čtyři tisíce.

Proti těmto infekcím se očkuje ve dvou dávkách v rozestupu čtyř týdnů. Vakcína se podává ústy, pro děti je nebolestivá a lze ji kombinovat s hexavakcínou a pneumokokovými vakcínami.

VZP už čtvrtým rokem přispívá novorozencům od šesti do 24 týdnů na očkování. Pro uplatnění slevy si rodiče musí vyzvednout v jakékoli pobočce pojišťovny voucher a na něj zakoupit za 2600 korun vakcínu Rotarix pro dvě dávky očkování. Po předložení potvrzeného voucheru dostanou od pojišťovny 500 korun.

Podle mluvčího Tichého potrvá preventivní program do konce roku nebo do vyčerpání finančního limitu .

Očkuje se také v jiných zemích

Ve východních Čechách byl o příspěvek na očkování největší zájem na Pardubicku, Rychnovsku a Královéhradecku, kde o něj shodně požádalo 32 rodin. Naopak nejmenší zájem zaznamenala VZP na Trutnovsku a Orlickoústecku, kde pobočky přijaly pouhých pět žádostí.

„V České republice je momentálně naočkováno zhruba 17 procent dětí, které se narodily v roce 2013," sdělil Oldřich Tichý.

Plošná vakcinace proti rotavirům už byla zavedena v Rakousku, Belgii, Lucembursku, Finsku či Litvě. (vit)

RotaviryNa rotavirové infekce nejsou léky. Malí pacienti dostávají pouze zavodňující roztoky. Velkým nebezpečím těchto infekcí je jejich poměrně snadné šíření. Jsou totiž velmi odolné, na předmětech vydrží i několik hodin a dezinfekční prostředky je nezničí. K nákaze dítěte často stačí jen malá dávka.