„Orchideje jsou pozoruhodné nejen svým jedinečným vzhledem, ale i zajímavými životními strategiemi. Krom toho, orchideje jsou tzv. „deštníkovými druhy“, rostou většinou na zachovalých stanovištích, kde se vyskytuje i řada dalších, méně nápadných vzácných rostlin a živočichů. Ochranou orchidejí tak pomáháme zachování i těchto druhů.

Při návštěvě orchidejových lokalit - ať již na ně vyrazíte sami či s průvodcem - omezte prosím pohyb po lokalitách na nezbytné minimum. Leckde jsou orchideje vidět i přímo z cesty. Pro orchideje je typické, že kvete jen menší část rostlin, většina je nekvetoucích, zejména v louce snadno přehlédnutelných a tedy náchylných ke zničení podupáním.

Při fotografování si, prosíme, ke kytkám nelehejte. Protože orchideje patří mezi zvláště chráněné druhy, je přísně zakázáno je trhat nebo jakkoli poškozovat,“ upozornil za Český svaz ochránců přírody Jan Moravec.

Cestující začali jezdit za turistikou ve velkém a především přišel nápor cyklistů využívajících veřejnou dopravu. A protože mimo pracovní dny je veřejná doprava do atraktivních míst v kraji stále ještě zredukována na polovinu, byly vlaky plné cestujících.
Některé vlaky se plní rychleji než jízdní řády obnovenými spoji