Pro návrh zastupitele Miroslava Matějky se našlo pouze pár hlasů, avšak v září se projednávání patrně bude opakovat.

Věž je v havarijním stavu a město na první etapu opravy poskytne 400 tisíc korun, 100 tisíc dodá církev, která objekt vlastní, a půl milionu půjde ze státní dotace. Celkový odhad na rekonstrukci se ovšem pohybuje okolo šesti milionů korun a je pravděpodobné, že Jičín bude muset církvi přispět znovu. Miroslavu Matějkovi se takový vývoj nezamlouvá a navrhuje, aby město stanovilo, kolik peněz je ještě ochotno nabídnout a aby si řeklo o náhradu ve formě pozemků.

Poukazuje přitom na zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi (církevní restituce). „Přijde mi férové a čitelné, když město řekne, kde je příspěvkový strop. Myslím si, že podpora by mohla zůstat ve výši jednoho milionu korun vzhledem k tomu, že platí zákon o narovnání práv státu a církve. Ta se veřejně zavázala, že už nebude požadovat po obcích finanční prostředky. Nadále je ale chce," sdělil zastupitel.

Kámen úrazu spočívá v tom, že město bude přispívat do nemovitosti, která mu nepatří. Starosta Jiří Liška však upozorňuje, že na svatostánky je třeba pohlížet trochu jiným okem. „Kostely jsou důležitou součástí města, považuji je za vizitku každé obce. Tvoří důležitou část infrastruktury a kulturního života ve městě," uvedl starosta.

„Jičínská farnost peníze kvůli opravám jiných kostelů nemá a mít nebude. Věž u svatého Ignáce nechceme nechat spadnout," dodal Jiří Liška. Navíc ještě argumentuje tím, že před volbami nemá takový návrh smysl. Nové zastupitelstvo by jej snadno mohlo zrušit.

Místostarosta Petr Hamáček hovoří stejně. „Myslím, že město by mělo vždy podporovat opravu památek, protože mu to jedině jako celku prospívá. Při vší úctě k oponentům opravy věže, právě taková rekonstrukce je daleko důležitější pro město než pro místní farnost. Je to totiž vizitka města," uvedl. „I v minulosti, a to i té velmi staré, ač měla církev příjmy a velké majetky, tak byla podporována městy a šlechtici. Zajímavé je, že si málokdo pokládá v Čechách otázku, jestli je přirozené, že církev provozuje hospice, stará se o jiné potřebné přičemž dotuje tyto výdaje často ze svých zdrojů."

Matějkův návrh měl čtyři varianty. Chtěl, aby si zastupitelé mohli vybrat tu, která jim bude nejvíce vyhovovat. Lišily se ve výšce částky, kterou by město mohlo za odkup pozemků od církve poskytnout. První – nejpřísnější – varianta by církvi ponechala již potvrzený dar 400 tisíc na první etapu rekonstrukce, ale další příspěvek už neslibovala. Druhá možnost počítala se sumou půl tisíc, třetí, již navrhovatel sám prosazoval, 1,3 milionu a čtvrtá 2,1 milionu.

Ke všem částkám by ještě přibyl dar 400 tisíc korun. Ani jedna z možností při posledním zasedání neuspěla, získaly v rozmezí od nuly do tří hlasů. Ke schválení návrhu by jich bylo potřeba jedenáct.
Zůstává otázkou, zda se opozice podobné usnesení pokusí prosadit znovu. V září se bude konat poslední zasedání tohoto volebního období.