Čápi přilétají ale i do jiných regionů. „První pozorování čápa bílého z Náchodska mám hlášeno ze soboty z Martínkovic na Broumovsku,“ říká ornitolog Jiří Kult. Právě na Broumovsku je koncentrace čápů nejvyšší v kraji. Vloni zde bylo obsazeno osm hnízd, přičemž jen v samotném Broumově to byly čtyři. „V sobotu ráno seděli dva čápi na jednom i na druhém komíně, ale pak odlétli. Nevím jestli jen prolétali, protože pak jsem je už neviděl,“ říká jednatel pivovaru Broumov-Olivětín Jaroslav Nosek.

Zoolog ze Správy CHKO Broumovsko nevylučuje, že se mohlo jednat o jedince, kteří si zde jenom odpočinuli na cestě do svých hnízdišť. „Hlavní přílet se očekává až po Velikonocích. Zhruba do poloviny dubna by měla být většina hnízd obsazena,“ předpokládá Petr Kafka.

Kdy se dočkáme na komínech dalších čápů, závisí na počasí. „Pokud je zima a prší, čápi se zdržují na vlhkých loukách, kde se snaží najít potravu a čekají na lepší počasí. Jakmile se oteplí a nad krajinou stoupají teplé vzdušné proudy, mohou tito úžasní plachtaři pokračovat ve své cestě. Snad bude počasí následujících dní jejich cestě přát,“ věří Barbora Kaminiecká, která stála při zrodu webu Čapí hnízda.

Až dorazí čapí navrátilci do Police, bude je na komínu místní keramičky čekat překvapení v podobě nového hnízda. „To původní bylo umístěno mimo osu komína a hrozilo pádem. Proto se sundalo jeřábem, udělal se nový plechový kryt a na něm nové hnízdo,“připomíná Petr Kafka kompletní výměnu hnízda z říjnq loňského roku.

„Podobné úpravy jsme již prováděli asi na dvaceti hnízdech v kraji a čápi je vždy bez ostychu přijali,“ věří ornitolog Oldřich Šreibr, že se co nevidět čápi na komínech opět zabydlí.

Čapí nej…

- každoročně se na východočeská hnízdiště vrací okolo 115 párů čápů bílých
- nejvíce hnízd v jednom sídle má Dvůr Králové nad Labem a Broumov se čtyřmi hnízdy
- nejmenší vzdálenost mezi současně obsazenými hnízdy je 125 m v Broumově
- nejdále zalétl čáp označený v Lhotě u Nahořan na Náchodsku, který byl nalezen v Zimbabwe, více než 10 tisíc km od domova