Navštívili jsme Lepařovo gymnázium a odchytili tři deváťáky ihned poté, co, viditelně vyčerpáni, opustili třídu.

Zkoušky zabraly celé dopoledne a budoucí studenti absolvovali hned dva testy: všeobecné studijní předpoklady a češtinu. Na tom, který byl těžší, se shodli. Postrachem je ten první jmenovaný. Prověří například adeptovu schopnost logického a kritického myšlení. A především se na něj nedá skutečně připravit. Buď člověku sedne, nebo ne.

Postřehy uchazečů o studium

Co nám řekli testovaní bezprostředně po opuštění školní třídy? „Celkově to bylo dost těžké," uznal unavený Jan Rolf, který navštěvuje Základní školu Husova. „Otázky v těchto Scio testech se opakují, takže se trochu připravit jde, ale jasno je teprve až na místě. Střední školu jsem si vybral na doporučení učitelů. Zítra ještě zkusím gymnázium v Nové Pace."

Přijímací zkoušky.„Všeobecné předpoklady byly náročné. Stihnout šedesát otázek za šedesát minut je výkon," přitakal jeho spolužák Matouš, který si Lepařovo gymnázium vybral jako přípravnou půdu pro studium na vysoké škole. Dnes ještě absolvuje jeden maraton na Masarykově obchodní akademii. Pro jistotu.

I Zuzana Masáková nezávisle na předchozích respondentech potvrdila, že studijní předpoklady byly tvrdou zkouškou. „Střední školu jsem si vybrala podle budoucnosti. Plánuji pak pokračovat na vysokou školu," svěřila se.