Mimo jiné zastupitele a veřejnost čeká diskuse o osudu chátrající jezuitské koleje. Iniciativa několika jičínských patriotů představí projekt Balbineum, který nabídne možnost využití rozsáhlých prostor. Z jezuitské koleje by se mohlo stát školské zařízení a konečně by se mohla dočkat smysluplné rekonstrukce. Stěžejní otázka zní, zda tento nápad je neuskutečnitelným snem, či realistickým, racionálním plánem. Dnešní průběh zastupitelstva naznačí odpověď, ideu budou prezentovat přímo její tvůrci. Pojednání si již vyslechl starosta Jan Malý i další členové rady.

Myšlenka zřídit v jezuitské koleji školu není novinkou. Zhruba před dvanácti lety Jičínští diskutovali o založení takzvané Valdštejnské eurouniverzity. Nápad se ale nepovedlo převést v praxi. Přibližně před čtyřmi lety někteří zastupitelé prosazovali projekt přestavby památky v takzvaný Valdštejnův vědeckotechnický park. Jičínu se tehdy otevřela šance čerpat přibližně dvousetmilionovou dotaci z Evropské unie. Ani tento záměr neuspěl. V roce 2012 v Jičíně propukla krize na radnici, která vyústila v zásadní změnu ve vedení města. Kvůli krizi ale Jičín ztratil čas a čerpání dotace pod tlakem termínu bylo pro zastupitele příliš riskantní. Projekt proto nezískal potřebnou většinu. Riziko bylo o to vyšší, že i při úspěšném čerpání by si město kvůli finanční spoluúčasti muselo zřídit vysoký úvěr.

Balbineum by nebylo střední školou, nýbrž jakousi nástavbou. Výuka by se specializovala na zlepšení praktických dovedností, na řemesla a pilování zručnosti. Krom jednoletého studia autoři myšlenky hovoří o různých kurzech pro jednotlivé věkové kategorie.

Jičínští zastupitelé se dnes dále zaměří na Masarykovo divadlo a dohodu se Sokoly, daň z nemovitostí, stěhování archivu okresního soudu do bývalé kotelny nebo na zateplení městského úřadu Arisu.