Ještě včera se zdálo, že příznivější politický vítr vane pro právníka Jana Malého, který kandidoval za hnutí ANO 2011. To ve volbách vyhrálo a Jan Malý se v rámci jeho kandidátů těší největší oblibě lidí. Avšak obecně v počtu preferenčních hlasů byl až čtvrtý. Nejvíce uspěl právě Miloslav Kůta, jehož Patrioti pro Jičín celkově obsadili druhou příčku.

Miloslav Kůta.„Myslím si, že jako starostu mě zvolili lidé. Teď už výsledek nelze předpovídat," uvádí Miloslav Kůta. Koalice by mohla vzniknout z Patriotů pro Jičín (3 křesla), Jičínského demokratického klubu (3 křesla), Sdružení pro Jičín (3 křesla), ČSSD (2 křesla) a TOP 09 (1 křeslo). Možná je také spolupráce s hnutím ANO 2011 (3 křesla). V takové konstelaci by jičínská vláda měla podporu patnácti zastupitelů z jednadvaceti, což je poměrně stabilní většina.

„Jednání jsou komplikovanější, než se původně zdálo. Při prvních kontaktech nikdo výtku nevznesl, teď jakoby se někteří chtěli dohodnout bez nás," soudí Jan Malý. ANO 2011 budou v zastupitelstvu kromě něho reprezentovat Miroslav Kodydek a Alena Stillerová. Jan Malý byl na kandidátce dvojkou, preferenční hlasy ho ale poslaly do čela.

Dva a dva

Jičínský deník pokračuje v kontaktování lídrů jednotlivých stran. Nyní přišla řada na ODS a KSČM. Obě získaly po dvou mandátech. Ladislav Brykner řekl, že ODS se nevyhraňuje vůči nikomu, klíčové ale je, aby kandidát na starostu přednesl jasnou vizi. Rovněž naznačil, že starostou by se měl stát člověk, který již pro město pracoval a ukázal své schopnosti. „Respektuji nárok Miloslava Kůty," řekl. Další možností je prý Miloš Starý. V žádném případě nesmí vzniknout koalice, která se bude opírat o většinu jednoho, nebo dvou hlasů.

Petr Kebus z KSČM taktéž říká, že jičínským lékem může být jedině široká koalice. „Když bude problém s členstvím KSČM v radě, nemusíme v ní být. Postačí nám kontrolní výbor, který jsme měli doposud," uvedl. Vlastností radního musí být prospěšnost, nikoliv ambice vykonávat post. Podle Petra Kebuse by vhodnými radními byli Josef Dvořák (ČSSD) a Josef Kubíček (Patrioti).

Co vy na to? Kdo by měl být starostou? Ptali jsme se občanů

Jiří Pelc,
Jičín
Nové zastupitele už moc neznám. Snad jen Martina Puše, který vyrůstal u nás v domě, ale ostatní jsou pro mě neznámí, přestože jsem tu už šedesát let. 

Milena Tylová
Jičín
Moc nevím, ale říká se, že by jím mohl být pan Kůta. Ve volbách měl nejvíce hlasů. Starostou musí být někdo solidní a ten, kdo nekrade.

Martina Novotná
Jičín
Byla bych spokojená, kdyby jím nadále byl pan Liška, i když ten už končí. Situace je dost zmatená, jiné jméno vám teď neřeknu.

Hana Mikanová,
Brada – Rybníček
Preferovala bych Milana Smolíka. Myslím si, že je to slušný člověk. Anebo Petra Hamáčka. Nejsem Jičíňačka, ale jsem tu často.