VÍCE O NÁVŠTĚVĚ HOŘIC A ZDEJŠÍ BESEDĚ

NAJDETE ZDE

,,Nikdy se neptejte Afghánců na cestu. Nikdy vám totiž nepřiznají, že něco nevědí nebo neumí. Řeknou vám, že to ještě nezkoušeli, ale pravděpodobně to zvládnou, stejné je to se zmíněným dotazem na směr. I když nevědí, vždycky vás někam pošlou,“ začíná vyprávět o životě v této asijské hornaté zemi Petra Procházková.

Pro ni se stal Afghánistán osudovou zemí, minimálně z toho důvodu, že odtud pochází její manžel Paikar, s nímž vychovává syna Zafara, který při vernisáži zaujal přítomné svou snědou tváří. Petra Procházková se směje: ,,Bydlíme ve Vrbové Lhotě u Peček. Romové z Peček mě tu mají v oblibě, myslí si totiž, že Zafárek je taky Rom a já ho adoptovala, nemusím se tu bát ani o peněženku.“

A takto probíhá celé její vyprávění, které se v sedmnáct hodin přesunulo do přednáškového sálu za knihovnou. Chvíli povídá jen o Afghánistánu, o sdružení Berkat, poté přidá nějakou tu perličku z domácího prostředí. Přítomní se smějí, upřímně a nahlas, Petra Procházková bavit umí.

Do města trubiček přijela s další členkou o.s. Berkat Jarmilou Müllerovou, hořickou rodačkou, aby představila jejich snažení. Jedním z projektů jsou Šťastné létající koberce, do kterého je zapojeno asi 250 žen ze čtyř afghánských vesnic. Šijí a vyšívají zdejší tradiční oděvy, které jsou poté prodávány v Čechách. Řadu z nich si mohli prohlédnout a pořídit i návštěvníci besedy.

,,Se zdejšími ženami bylo docela těžké pořízení. Když jsme do vesniček přijeli, myslely si, že jim jako bohatí Evropané neseme plnou náruč dolarů. Vyvedli jsme ženy z omylu a představili jim náš plán. Ony se na práci dvakrát moc netváří, ale nakonec souhlasily. Afghánky nádherně vyšívají, horší je to se šitím. I když všechny svorně tvrdily, že to umí, byla jsem svědkem toho, jak tunika měla otvor pro hlavu, kterým byste neprocpali ani ruku.

Problém je, že my jsme teď v Čechách a komunikujeme s nimi jen prostřednictvím internetu. Horší je, že neumí anglicky. Překládá jim to jeden muž, který trochu angličtinu zvládá. Umíte si představit, jak tento komunikační šum vypadá… napíšeme mu: zvětšete otvory pro hlavu, jsou moc malé, on už jim ale vyřídí: dělejte delší rukávy, k nim dojde zpráva: šijte kalhoty,“ říká Petra Procházková, diváci v knihovně hltají každé její slovo.

Další projekt, který Berkat řídí, je zcela unikátní. Jmenuje se Adžamal, stejně tak jako chlapec, jehož fotografii v Lidových novinách, kde ležel podvyživený a slepý na pokraji smrti, našla Marta Nollová. Rozhodla se chlapce najít a vyléčit. Oslovila tedy Petru Procházkovou a po měsících pátrání chlapce našli naštěstí už v lepším stavu, ale stále slepého. Složitými postupy se podařilo do Afghánistánu dostat lékaře Martina Filipce, který měl v tu dobu povolení z Čech přivézt pouze pět očních rohovek. Kromě chlapce Adžamala měly zájem o operaci stovky dalších lidí. ,,Bohužel, Adžamalovu vadu nebylo možné odstranit, Marta byla velmi zklamaná, ale nakonec jí došlo, že vlastně díky ní byl nastartován jedinečný a komplikovaný projekt, který dokázal vrátit zrak desítkám pacientů,“ dodává Petra Procházková.

Projekt můžete podpořit koupí látkové panenky v hodnotě tři sta korun, které vyrábějí dobrovolníci, obyvatelé domovů seniorů i děti ve školách. Berkat získává peníze na tuto činnost pouze z prodeje panenek, na jednu operace jich je potřeba dvě stě.

Petra Procházková

• Narodila se 20. října 1964 v Českém Brodě.
•Pracovala v Lidových novinách jako zahraniční zpravodajka z Ruska.
• Mapovala situaci ve válečných oblastech, například v Čečensku.
• Na přelomu století se začala věnovat humanitární činnosti, založila dětský domov pro sirotky v Grozném, Rusové ji stejný rok vyhostili ze země.
• V letech 2001 a 2002 byla dopisovatelkou z Afghánistánu.
• V roce 2001 založila občanské sdružení Berkat.
• Za svoji činnost obdržela několik ocenění.

Berkat

• Občanské sdružení vzniklo oficiálně v roce 2001, založila ho Petra Procházková s Janou Hradílkovou.
• Berkat znamená v čečenštině štěstí nebo milosrdenství.
• Cílem sdružení je bez zbytečné administrativy pomáhat potřebným.
• Soustředí se na ženy a děti z Afghánistánu a Čečenska.
• Motto:Berkat pomáhá nám, Evropanům, být lidmi s otevřeným srdcem.
•web: www.berkat.cz