Častá onemocnění
„V posledních desetiletích v péči o lidský zrak udělala mimořádný pokrok chirurgie šedého zákalu, sklivce a sítnice a také laserová redukce či odstranění krátkozrakosti. Na opačném pólu je péče o šilhavé a tupozraké děti. Světové firmy již nedodávají některé osvědčené přístroje. Je udáváno, že nemají odbyt. Přibližně pět procent dětí však potřebuje léčbu šilhání a tupozrakosti, která je úspěšná jen v takzvaném ortoptickém věku přibližně mezi druhým a desátým rokem. Platí, že čím dříve je započato s touto léčbou, tím lepší je výsledek. Léčí se jednak tupozrakost, dítě nosí většinou brýle s klapkou- oklusorem.

Zašilhávání oka se řeší operací, menší úchylky aktivním cvičením, rehabilitací na přístrojích v ortoptických cvičebnách pod vedením samostatně pracující ortoptické sestry. V Jičíně je k dispozici v budově u autobusového nádraží, kde dříve měla sídlo VZP. Tupozrakost a šilhání jsou v podstatě dvě strany téže mince a jsou silně dědičné. Pokud v rodině tato vada je, i když vzdáleně, třeba u bratrance, je velmi vhodné zajít s dítětem k očnímu lékaři ve 2 až 3 letech s prosbou o vyšetření stran možného šilhání či tupozrakosti, ačkoliv není na první pohled tato vada patrná. Čím dříve je tato vada zjištěna, tím lépe je léčitelná.

Nedaleko ve Dvoře Králové je v rámci dětských ozdravoven a léčeben jediné zařízení v republice pro intenzivní léčení, rehabilitaci šilhání a tupozrakosti konzervativními metodami. Má již šedesátiletou tradici a oční lékaři se domnívají, že odvádí velmi dobrou práci. Zakladatelem byl pan primář Drahanský, jedna z vůdčích osobností dané doby v péči o šilhavé a tupozraké děti, tedy strabologii."

Doktor Ivan Novák doporučuje rodičům přivést své potomky na preventivní vyšetření zraku. Ve věku 2,5 – 3 let začínají děti rozpoznávat obrázky. Pokud je v rodině někdo s oční vadou, například šilhající bratranec nebo dítě nosící klapku, je vhodné vyšetření už v tomto útlém věku. Dědičnost hraje významnou roli a rodiče to bohužel často podceňují. Přitom některé oční problémy lze úspěšně řešit právě jenom ve věku tří, případně osmi, maximálně do devíti let.

Cvičení zraku
Spojili jsme se i s oční lékařkou Blankou Pivcovou, která má ordinaci v Jičíně. „Je to krásná práce," říká. „Každý den podporujeme, aby naši pacienti lépe viděli. U dospělých řešíme kromě očních vad i náhlé poruchy vidění. Po důkladném vyšetření zjistíme, že je například způsobeno diabetem, hypertenzí nebo je příčinou krevní nemoc. Osvětu provádíme prakticky každý den tím, jak se věnujeme pacientům.

Čekací doba na preventivní vyšetření je sice delší, ale akutní případy samozřejmě řešíme hned. Zájemci mohou také využít služeb optometristů a urychlit tak například předepsání brýlí. Malé děti mívají problémy z důvodu nedonošení nebo je třeba propláchnout slzné kanálky. Šilhání do jednoho roku může být v normě, je však zapotřebí sledovat další vývoj. V Jičíně existuje (v budově bývalé pojišťovny) i ortoptická ambulance, kde malí pacienti cvičí svůj zrak."