Zadávací podmínky a použití uzavřené výzvy pro veřejnou zakázku na výstavbu cyklopřejezdu schválila Rada města Jičína v únoru. O projektu se ale mluví už přibližně šest let. "Ačkoliv jde na první pohled o malý úsek, vzhledem ke složitosti povolovacího řízení se záměr citelně protáhl o několik roků. Město Jičín podněcovalo jednání se všemi dotčenými stranami, zejména Krajským úřadem nebo Drážním úřadem," popsal proces mluvčí jičínské radnice Jan Jireš.

"Dohodli jsme se se Správou železnic, která má v létě výluku na trase z Jičína na Kopidlno. Začínáme soutěžit, doufáme, že najdeme zhotovitele, protože stát staví miliardové stavby a náš malý přejezd za zhruba 3 miliony nevím, jestli bude tak atraktivní. Měli jsme schválenou dotaci 650 tisíc, ale tehdy se předpokládala poloviční cena. Takže jsme dotaci vrátili a požádali jsme podle doporučení oddělení dotací o novou, větší. Tak doufáme, že v září tam bude krásný nový cyklopřejezd a nebude se muset najíždět do protisměru," uvedl místostarosta města Petr Hamáček.

Cesty na kole mezi Popovicemi a Jičínem budou od léta bezpečnější díky novému cyklopřejezdu.Zdroj: Deník/Kateřina Chládková

Přejíždění kolejí u Popovic je totiž komplikované. Když se jede od Popovic, vede cyklostezka po levé straně silnice. těsně před kolejemi ale cyklostezka končí a navazuje až za přejezdem. Na poměrně frekventované silnici, kde nejen jezdí mnoho aut mezi Jičínem a Popovicemi, ale také se tudy najíždí a sjiždí z obchvatu, tedy cyklista buď musí podle předpisů překonat celou silnici, přejet koleje a znovu se vrátit zpět na cyklostezku, nebo jede několik metrů v protisměru. Tyto nepříjemnosti nový cyklopřejezd eliminuje.

Podle Hamáčka by měly stavební práce probíhat převážně mimo hlavní silnici, stavba se proto dopravy v úseku dotkne jen minimálně.

Stavbou přejezdu u Popovic Jičín postupuje o krok blíž k infrastruktuře vhodné pro cyklodopravu. Na začátku března do ulic vyjela také sdílená kola společnosti Nextbike, která mají jedno ze stanovišť právě v Popovicích. Pokud tedy vše půjde podle plánu a městu se podaří najít zhotovitele a stavbu zrealizovat, už na podzim budou i cesty na sdíleném kole z Popovic pro cyklisty pohodlnější.