Důvody jsou dva. „Zradilo mě zdraví. Operovali mně záda a dávali náhradní kolenní kloub. Bohužel jsem na penzion v létě neměla moc sil." vysvětluje energická majitelka, zatímco mi předává velký hrnek pečeného ovocného čaje a talířek s lahodnými domácími zákusky. „Dřív jsem si nasekala dříví na otop a udělala všechny práce na zahradě. Teď na to už potřebuji výpomoc," říká Marie Botková.

V žádném případě si však nestěžuje. Naopak je zřejmé, že kdyby okolnosti byly příznivější, navzdory zdravotnímu stavu by svůj penzion provozovala dál. Jenomže klientela se k němu téměř nemá jak dostat.

Dvě trnité cesty
Podnik se nachází na pomezní čáře mezi katastrálními oblastmi Holovousy a Šárovcova Lhota. Podívám se k severu a spatřím zalesněné kopce. Někde za nimi leží Šárovcova Lhota, od níž sem vede přístupová cesta. Pokouším se po ní jít. Nejenže se brodím bahnem, navíc se kloužu po vrstvě spadaného listí. Hrůza pomyslet, že bych tudy měl jet autem. „V létě je to lepší, ale i tak se ta cesta nedá moc využívat. Pro většinu aut je moc nerovná," komentuje majitelka.

Penzion se proto dlouho spoléhal na jižní cestu, která se po necelém kilometru připojuje na tah mezi Ostroměří a Lázněmi Bělohrad. Ta však vede přes starý most, který je tak chatrný, že se na něj trochu bojím i vkročit. Auta na něj vjet nesmí.

„Je v havarijním stavu. Neunese už ani jedno auto," informovala mě starostka Holovous Martina Berdychová, která redakci na problém penzionu Sluníčko sama upozornila.

„Můstek hodně poškodili lesníci, kteří tu těžili dřevo. Najížděli na něj z levé strany, a tak se začal naklánět," vysvětluje Marie Botková. Sama se obrátila na majitele lesa a varovala ho, že by mohlo dojít k vážné nehodě. Náklaďáky ihned přestaly po můstku jezdit. Ale pro něj už bylo pozdě.

Vstřícnost starostů
Majitelka ocenila snahu obou starostů. To není překvapivé, neboť obě nejbližší obce penzion opakovaně využívají pro různé slavnosti. Starostka Martina Berdychová prý byla vždy vstřícná a kupříkladu nechala zpevnit jižní přístupovou cestu. Oprava mostu by podle odhadů stála jeden až dva miliony korun, což je mimo možnosti obou obcí.

Po návratu do redakce volám starostovi Šárovcovy Lhoty Pavlu Víchovi. „Přislíbili jsme, že Holovousům s opravou pomůžeme, ale bohužel nemůžeme poskytnout adekvátní částku. Chceme najít dotaci. Osada je však příliš řídce osídlena, takže se hledá těžko. Nikdo to nepovažuje za zásadní problém," říká.