Předvánoční období má být poklidné, naplněné rozjímáním. Ale je tomu spíš naopak. Když nesháníme dárky, tak přemýšlíme, jak zajistit potraviny na vánoční stůl, kde koupit stromeček, jaké napéct cukroví.

Dnes jsme se podívali na vánoční šrumec očima prodavačů.

Tržby jsou menší
Majitel prodejny Falco Miroslav Kodydek připustil, že tržby o stříbrné neděli byly výrazně nižší než v loňském roce a že zákazníci míří spíše do větších nákupních center. V jičínské elektře je zájem především o drobnější věci jako jsou fény, nádobí, atd. V prodejně nabízí především domácí spotřebiče, elektroniku, telekomunikační techniku, detektory kovu a hudební nástroje. Neustále doplňují sortiment a těší se na zlatou neděli, kdy bude otevřeno od 8.30 do 12 hodin, podle zájmu návštěvníků, kteří dovedou ocenit výhody pultového prodeje, i déle.

„O víkendu jsme zatím žádný nápor nezažili, nakupování je spíš takové vlahé. Muži shánějí dárkové kosmetické balíčky a toť zatím vše. Nával čekáme až o zlaté sobotě a neděli, otevřeno máme i na Štědrý den," konstatuje vedoucí prodejny drogerie na Žižkově náměstí.

V sousedním obchodě s oblečením, bytovým textilem, drogerií a hračkami je docela pěkný frmol. Ilona Papoušková říká, že veškeré zboží je už v regálech, takže prý nemáme otálet. Největší poptávka je po ponožkách, spodním prádle a bytovém textilu. Otevřeno tu bude ještě o víkendu. I když prodávající mají napilno, zákazníci to prý ani neocení. Někteří jsou chápající, jiní mnohdy zlí.

„Ještě nevím, co koupit. Dívám se po prádle. Do Ježíška tak letos investuji asi pět tisíc," svěřila nám jedna ze zákaznic.