S tím také v současné době souvisí naprosto živelné, nekontrolované šíření mikrovlnného záření a zvyšování intenzity elektrického pole.
Jedná se nejenom o rozmisťování vysílačů mobilních telefonů GSM (kritizovaných již v roce 2008), ale v poslední době i o naprosto nekontrolované šíření pozemních vysílačů wifi po městských zástavbách, na sídlištích, ve školách, úřadech a nemocnicích nebo i ve vlastních domovech. Účinky mikrovln všech zařízení, tj. vysílačů, ale i mobilních telefonů, tabletů, notebooků, bluetooth, dokonce i „chůviček" se všude křižují, v horším případě se sčítají. I tyto drobné přístroje jsou rovněž vysílačem.
Mobilní telefon se pravidelně (každých 2-5 minut) přihlašuje k síti, jeho elektrické pole v případě vysílání je velmi silné. Naproti tomu pevné stanice, jako jsou domácí wifi, pracují se slabším výkonem, ale 24 hodin denně. Nedopřejí nám kvalitní spánek a regeneraci. U wifi notebooků a tabletů strávíme také hodně času.
Pokud si dokážeme naše všední situace dát do vzájemných souvislostí, jako jsou situace např. v dopravních prostředcích, v automobilech (ve Faradayově kleci) nebo ve třídě plné žáků (30 žáků, 30 aktivních chytrých mobilů s wifi), zjistíme nepřijatelně nebezpečné prostředí.
Různé výzkumy
Řada vědeckých výzkumů mezinárodních zdravotnických organizací, nezávislých organizací, vědců a profesorů přineslo v poslední době celou řadu studií a výsledků, které varují před nadměrnými účinky vysokofrekvenčního mikrovlnného záření. V květnu 2011 zařazuje mezinárodní agentura pro boj s rakovinou IARC vysokofrekvenční pole do kategorie 2B karcinogenů. V lednu 2015 francouzský parlament schválil přelomový zákon týkající se elektromagnetického záření mobilních telefonů a wi-fi, který přímo zakazuje bezdrátový internet v místech, kde si hrají nebo odpočívají děti do tří let. Zákon přináší mnoho dalších podmínek souvisejících s mikrovlnným zářením.
Řada okolních států se k této problematice staví zodpovědně, a to na principu „zásady předběžné opatrnosti". Naše Národní referenční laboratoř, zastupovaná doc. Luďkem Pekárkem a ing. Lukášem Jelínkem, opírající se o názory organizace ICNIRT, stále tvrdí, že nic víc než tepelné účinky mikrovln nebylo prokázáno a povolené limity dosahují stále nejvyšších úrovní. Jedná se o neustálou názorovou neshodu dvou vědeckých skupin, mezi kterými se člověk jako jednotlivec cítí jako pokusný králík.
Všechna výše uvedená technická zařízení sloužící ke komunikaci máme rádi, usnadňují nám život, dokonce mohou zachraňovat životy.
Jak tedy z toho?
Rozhodli jsme se jít cestou osvěty, seznamovat naše žáky se všemi možnými souvislostmi a důsledky. Používání těchto technických vymožeností přizpůsobit čistému prostředí ve škole a svému zdraví dle svého nejlepšího vědomí, a začali jsme proto přednáškou. Obrátili jsme se na odborníky, kteří se nezávisle věnují tomuto oboru a dostali doporučení na ing. Petra Makeše, z Brna (www.zdravy-domov.cz), který naše pozvání přijal a přednášku pro naše žáky, ale i pedagogický sbor připravil.
Přednáška proběhla ve dvou etapách a zúčastnilo se jí 160 žáků v našem nově vybudovaném centru odborné přípravy. Po přednášce studenti besedovali formou dotazů o možných účincích a omezeních. Dozvěděli se, jak se mají obezřetně chovat, chránit a regenerovat.
Ve slovech přednášejícího však zaznělo i trochu skepse. „Je škoda, že se touto myšlenkou zabýváte až na středním stupni. Elektrosmog tohoto druhu nejvíce škodí dětem mladším. Takovéto přednášky by měly být pořádány už na základních školách."
Další osvěta
Vedle tohoto prvního kroku, přednášky, chceme s osvětou pokračovat. Postupně zavedeme do výuky i měření elektromagnetického pole a rozšíříme tak žákům okruh vědomostí. S touto problematikou bychom se rádi příští rok zapojili též do soutěží. Chceme u nás na škole založit informační základnu a pomoci v tomto základním školám i novopacké veřejnosti.
Luboš Malý, ISŠ Nová Paka