Obložený chlebíček zhruba v dnešní podobě uvedl na scénu na počátku 20. století pražský lahůdkář Jan Paukert, orlickoústecký rodák, na popud rodinného přítele malíře Jana rytíře Skramlíka, kterému nevyhovovaly v té době k malému pohoštění podávané jednohubky; s chlebíčkem o velikosti mezi jednohubkou a obloženým chlebem byl spokojen, stejně jako zákazníci lahůdkářství, kde se tyto výrobky vzápětí začaly prodávat. Původní velikost byla o něco menší než dnes (tak na dvě tři kousnutí), během dvou následujících let se pak osvědčil rozměr větší; v této podobě získaly oblibu a dělají se dodnes.

Hernychova vila v Ústí nad Orlicí hostila ve čtvrtek 11. dubna II. ročník Chlebíčkové slavnosti. Akce se konala na počest místního rodáka Jana Paukerta, vynálezce tradičního českého chlebíčku.
Ať žije chlebíček! Ústí nad Orlicí oslavilo svého vynálezce známé české klasiky

Chlebíček s rostbífem a cibulovou majonézou platil v Praze za největší lahůdkou. Velmi oblíbený byl i plátek veky se salátem, suchým salámem, vejcem, šunkou a kyselou okurkou.

Na chlebíčcích si pochutnávali Ema Destinová, Lída Baarová, Hugo Haas, Jaroslav Seifert, Jiří Voskovec a Jan Werich, Tomáš Garrique Masaryk i Vlasta Burian. A jejich popularita trvá dodnes. Bratři Ebenové dokonce na počest chlebíčků složili píseň.


Nahrává se anketa ...

Možná inspirace od bratrů Ebenových - Chlebíčky:

Zdroj: Youtube