V roce 1938 zakoupil Oldřich Prášil přízemní mlýn i s vodní nádrží.
Původní přízemní mlýn nechal zvýšit o dvě patra a vybavil jej zcela novým mlýnským zařízením, které bylo vyrobeno u firmy Union v Českých Budějovicích. Podnik prosperoval a jako zemědělský mlýn byl v provozu až do počátku osmdesátých let 20. století. Původně vodním kolem poháněné mlýnské stroje po jeho rozpadu v roce 1917 poháněla Francoisova turbína a po elektrifikaci města v roce 1924 pomáhal elektromotor.

Voda v dochované nádrži vystačila pouze na pět hodin provozu. Po zrušení provozu téměř všech malých vodních děl v roce 1953 byl mlýn poháněn pouze elektrickou energií. Zařízení této technické památky je velice zachovalé a stále funkční. Je to vynikající ukázka řemeslného fortelu a umění sekerníků, strojařů a mlynářů minulých let.

Přijďte na návštěvu
Byli jste už zde? Navštivte kompletně zařízený válcový mlýn Oldřicha Prášila v Železnici nedaleko Jičína. Je natolik unikátní, že stojí za to seznámit se s jeho provozem, změnami v minulém století i dodnes nevyřešenou záhadou, kdo a kdy postavil v regionu nevídaný přítok vody z 1800 metrů vzdálené Bradlecké Lhoty.

Pětipatrovou budovou s dochovaným zařízením vás provede odborník na regionální mlynářství Vladimír Gebauer. Vysvětlí vám postupy mletí mouky a dozvíte se i odpovědi na otázky proč mlynář nesměl nosit klobouk, kdo to byl krajánek či sekerník.

Poslední červencový víkend tudy vedl i jeden ze souboru výletů, který pořádal Nadační fond Jičín – město pohádky, a zájemci mohli absolvovat s průvodkyní i procházku po bývalém lázeňském městě. Samotný mlýn můžete navštívit letos do konce září o sobotách a nedělích se začátky prohlídek v 9.00, 10.00, 11.00, 15.00, 16.00, 17.00. Početnější návštěvy lze uskutečnit po dohodě i v jiné dny přes telefonní číslo 737 113 892. K parkování využijte přilehlých ulic nebo náměstí, u mlýna a v příjezdové uličce parkování není možné.

Více najdete na www.mlynzeleznice.cz