Drahocenný čas totiž ztratili tím, že „neuměli" přesně určit polohu zraněných, respektive jim to ztěžoval zdejší terén a jeho neznalost. Podobná situace nastala i letos v létě, kdy došlo ve skalním městě k zahoření porostu. Ohlašovatelé nebyli při této události schopni určit hasičům přesné místo. „Přišli jsme tak o několik drahocenných minut," řekl Deníku ředitel jičínských hasičů Libor Zikeš.

T jako Točenice
Drahocenný čas se však od začátku září neztratí. Prachovské skály jsou totiž osazeny značkami, které případnou práci záchranářů ulehčí.

Ne všichni návštěvníci tohoto skalního města totiž znají všechny cesty, skály a vyhlídky. „Ve zdejší přírodní rezervaci máme dvacet nejzásadnějších bodů, které jsme vytipovali. Na nich jsou umístěné takzvané SOS body.Už to funguje. Chtěli jsme to uvést ještě před koncem sezony, kdy se tu pohybuje nejvíc turistů," řekl duchovní otec traumabodů, dobrovolný strážce skal, Miloš Zeman s tím, že od první myšlenky do realizace uběhla rekordně krátká doba tří měsíců. „Když si něco umanu, tak za tím jdu jak buldok," uvedl strážce skal a dodal, že o existenci bodů budou návštěvníky informovat jak velkoformátové mapy na území přírodní rezervace, tak i samotní pracovníci pokladen.

V praxi to pak bude vypadat tak, že pokud se návštěvník Prachovských skal dostane do svízelné situace, stačí jen zvednou telefon a zavolat na jednu z na ceduli vyznačených tísňových linek, službukonající operační důstojník pak pouze vytáhne mapové podklady a cíleně na místo vyšle příslušné záchranné složky. Dvacet tabulek však není konečné číslo.

Mapa Prachovských skal pro záchranáře.

„Připravujeme dalších třináct bodů, které zahrnou zdejší vyhlídky," dodal Miloš Zeman s poukazem na to, že inspirací mu byl například systém podobný tomu, který již funguje například na železničních přejezdech, kdy stačí operátorům na telefonu sdělit, jaké číslo přechod kolejí má. Od začátku září se však návštěvník nesetká ve skalách s očíslovanými sloupy, ale s tabulkami, na kterých je velké písmeno, které lokalitu nejvíce charakterizuje. „Například T je u Točenice, B u Buků či C u Císařské cesty," řekl Miloš Zeman. Kromě hasičů se slavnostního odhalení zúčastnili i zástupci policie, zdravotníků a strážců a majitelů skal.

Všechny záchranné složky realizaci tohoto nápadu kvitují. A to hlavně v době, kdy již operátoři záchranných složek sídlí mimo okres a záchranáře by tak na místo museli navigovat z hradecké centrály.

Zrádný déšť
Ještě před usazením cedulí na ta správná místa se hasiči pokusili projet všechny vytipované trasy.
Přitom zjistili, že většina z nich je během případného zásahu dobře přístupná pro automobily. Jsou však i místa, která jsou v období dešťů opravdu zrádná a pro vozidla nepoužitelná.

I na to se však při studii pamatovalo a zástupci záchranných složek se shodli na tom, že v rámci „prachovské abecedy" budou fungovat dvě místa, coby sběrná stanoviště. Tedy kam v případě nepřístupnosti zraněného člověka snesou hasičtí horolezci.
SOS body by však neměly být pouze na určených stanovištích, ale o jejich existenci by měly informovat i mapy. A to nejenom ty velkoplošné ve skalách, ale do budoucna i ty v tištěných průvodcích.

„Teď už chybí jen jedno, aby si záchranáři vše vyzkoušeli v praxi. Ke cvičení by mohlo dojít příští rok," doplnil ředitel jičínských hasičů Libor Zikeš.