Obrázky jsou primárně určené pro děti, které mohou k jejich vybarvování přizvat rodiče. Odborně-popularizující texty naopak cílí na dospělé čtenáře, kteří by ale měli jejich obsah přetlumočit rovněž svým dětem. Všichni by se potom mohli společně vydat na poznávací či přímo objevitelskou výpravu do malebných i tajemných Prachovských skal.

Text průvodce stručně přibližuje 12 zajímavých míst či fenoménů Prachovských skal a jejich pozoruhodnou historii. Většina textů přináší zcela nové a jen málo známé informace, které byste v běžně dostupné literatuře těžko hledali, neboť vzešly z odborných výzkumů v uplynulých 20 letech a některé z nich ani nebyly doposud publikovány. V jiných případech se snažím opravit chybné informace kolující internetem a shrnout a upřesnit fakta roztříštěná ve špatně dostupné literatuře.

Půvabné obrázky pořídila mladá talentovaná malířka, ilustrátorka a výtvarnice Štěpánka Novotná, která žije a tvoří svá díla na lesnatém okraji Prachovských skal, v místě tradičně nazývaném Černá louže, a která má tudíž ve své duši i uměleckém cítění ke zdejším skalám blízko.

"Máte-li rádi Prachovské skály, zajímá-li vás tamní historie, oceníte-li nádech tajemství a případné náměty na objevitelské výpravy, potom vyzkoušejte našeho nového netradičního omalovánkového průvodce, nebo ho někomu darujte jako dárek," radí čtenářům za Jičínskou besedu Pavel Kracík.

Omalovánky jsou k dostání u vydavatele omalovánkového průvodce, řezbáře, restauratéra a organizátora kulturních akcí Jana Rampase v prachovské Turistické chatě. Nebo v Jičíně v pražírně kávy cukráře a kavárníka Pavla Bucharta „BuchART Coffee“ na Žižkově náměstí čp. 6 – U Cipíska (Vlevo vedle knihkupectví, výdejní okénko s výbornou kávou nejen do pytlíku). Dále v knihkupectví U Pašků na Valdštejnově náměstí a v Městském informačním centru (arkádové nádvoří zámku). Doporučenou prodejní cenu stanovil vydavatel na 120,- Kč.

Autor: Pavel Kracík