„V loňském roce navštívilo Prachovské skály asi 110 000 turistů. Ve srovnání s posledními roky se dá říci, že se jednalo o lehce nadprůměrný rok," informuje Deník jejich správce Dominik Feštr.

Dozvídáme se, že lesy jsou v celkem dobré kondici, vyhnula se jim kalamita jak větrná tak sněhová. Ani výskyt kůrovce nebyl v loňském roce nijak velký.
Na otázku, zda se podařilo nebo plánuje otevření některých turistických stezek správce odpovídá.

„Žádné nové stezky se neotevřely. Technicky to ani není možné a snad ani nutné. Různé opravy se dělají celoročně, většinou tak, jak je potřeba. Jedná se většinou o úpravy a údržbu zábradlí, a to jak dřevěného, tak i kovového. Během roku dochází i k výspravě cest. Zde jde zejména o čištění svodnic, kterými odtéká voda z lesa při deštích."

Největší novinkou pro turisty bude v letošním roce otevření Čajového domečku u rybníka Pelíšek, který většinu roku není vhodný ke koupání, ale turisté si tu odpočinou u šálku dobrého čaje.

Podle správce je návštěva Prachovských skal pro turisty stále velmi lákavá.

Během posledních let prošla lokalita v důsledku kůrovcové kalamity a těžby dřeva v samotném centru velkou proměnou. Otevřely se nejenom nové pohledy na skály samotné, ale i výhledy do okolí.

Chcete -li se do Prachovských skal vydat autem, tak vám jsou k dispozici dvě parkoviště. Menší horní parkoviště asi pro 50 aut je v obci Prachov a velké pak v centru Prachovských skal. V případě velkých návštěv zejména o víkendech a o prázdninách, se využívá příjezdová komunikace k dolnímu parkovišti.   Martin Vávra