„Koupaliště má dva přítoky," vysvětluje Vladimír Tekverk, správce skalního města. „Ty v současné době procházejí chemickou analýzou, abychom zjistili, co jimi do vody přitéká." Teprve potom bude možné říci, co bude s koupalištěm dále.

Okruhy

Počet návštěvníků Prachovských skal se letos příliš neliší od jiných let. Ve skalách jsou dva doporučené okruhy – na malém uvidí návštěvníci dvě vyhlídky a ujdou 1,5 kilometru, tento okruh trvá asi 45 minut, na velkém je osm vyhlídek, má pět kilometrů a zabere asi dvě hodiny. Možné jsou i prohlídky s průvodcem. „Prohlídky je třeba objednat předem. Děláme je v češtině, němčině a angličtině," upřesňuje pan Tekverk.

Skály jsou v létě otevřené denně od 8 do 18 hodin, vstupné na individuální prohlídku je 60 korun, pro děti, studenty, seniory a invalidy 30 korun, auto lze zaparkovat u hlavního vchodu rovněž za 60 korun.

Vycházky do oblasti skal pořádá zároveň i nadační fond Jičín – město pohádky, a to po celé letní období. Výlety jsou tématicky laděné, soustředí se například na keltské osídlení skal či na stopy polyhistora Vojty Náprstka, též spoluzakladatele Klubu českých turistů. „Šlo s námi už více než 700 lidí," říká Dominik Malý z nadačního fondu. Výlety se konají přibližně od deseti přihlášených, proto je nutno hlásit se alespoň týden předem buď osobně v městském informačním centru, v kanceláři nadačního fondu v knihovně nebo elektronicky na stránkách pelisek.pohadka.cz. Pan Malý nám ale řekl, že sobotní vycházka se konat určitě bude a je ještě možné se na ni přihlásit. Jejím cílem je hrad Pařez, sraz je v devět hodin u hotelu Skalní město.

Lezců přibývá

Jak nás informovali členové Lezeckého kroužku Prachov, dobré podmínky jsou i pro lezení. „Závisí to především na vlhkosti, na mokrých skalách se nesmí lézt, protože se můžou lámat," vysvětluje jeden z členů vrcholové komise. Kromě vody skály poškozuje také magnézium, proto se na pískovci nesmí užívat.

I při ideálním počasí ale nemusejí být přístupné všechny cesty, někdy je uzavře hnízdění ptáků: „Většina omezení kvůli hnízdění skončila k 1. červenci, ale třeba poštolka hnízdí i dvakrát do roka. Pokud lezci nějaké hnízdo objeví, musí ho nahlásit." V Prachovských skalách zatím hnízdění podle Českého horolezeckého svazu hlášené není, v blízkém Hruboskalsku jsou však dvě cesty uzavřeny právě kvůli ptákům.

„Počet lezců se obecně zvyšuje, ani na Prachově neubývají," dodávají lezci. Pro úplné začátečníky však skály vhodné nejsou, začít by měli na umělé stěně kurzem, který LKP pořádá v zimním období.   Michal Zikmund