„Ano, máme malé dítě a máme strach. Dnes se nám objevily nějaké pupínky, tak jsme ihned zašli k lékařce. Snažíme se vystříhat společenských akcí, moc nevycházíme ven, abychom naše dítě neohrozili," konstatuje Pavla, maminka půlročního syna.

„Vím o tom, sice tu není moc případů, ale strach mám. Sama jsem nemocná a o to víc se bojím, nyní uvažuji o očkování," svěřuje se Marie Adamová, která si posteskla: „To víte, nelíbí se to nikomu."

Hygienická opatření zvýšil vedle škol i městský úřad, na toaletách umístil zásobníky s návodem, jak si dezinfikovat ruce. Nejen to, kvůli infekční žloutence ruší nedělní akci Časostroj.

„Protože se nám ozvaly některé hlídky, že svá stanoviště neobsadí, po dohodě se všemi organizátory jsme akci zrušili," vysvětluje místostarosta Milan Pospíšil rozhodnutí radnice. 

Ředitel Základní školy v Komenského ulici Milan Schlögl je jak pod tlakem hygieniků, tak rodičů. „Všechna nařízení striktně dodržujeme, připadá mi však naprosto nepochopitelné, když za mnou přijde maminka dětí, z nichž jedno leží v nemocnici se žloutenkou, abych vzal zbylé sourozence do školy. To jsem jasně odmítl, přeci neohrozím další školáky. Do školy mohou nastoupit jedině v tom případě, že mi předloží lékařské osvědčení o tom, že jsou děti zdravé a mohou do kolektivu," stojí si Schlögl za svým rozhodnutím.

Přitom kroutí hlavou nad vyjádřením hygieniků, kteří dětem ve školní docházce nebrání. „Škola vykonává veškeré činnosti tak, aby se snížilo riziko onemocnění, například omezením styku s dalšími osobami. Hygiena nám přitom posílá ohrožené děti do školy a my máme omezit jejich styk s dalšími lidmi? Jak to máme zabezpečit?, ptá se sám sebe rozlobený ředitel, který nad paradoxní situací kroutí hlavou.

Schlögl jednoznačně tvrdí, že původní rozhodnutí hygieniků bylo chybné a nedostačující. „Děti máme v karanténě, to znamená v jedné třídě, mají vyčleněny své toalety, jídelnu, ale přesto se s ostatními potkávají třeba ráno v šatně nebo na chodbách, tomu nemůžeme zabránit. Podle mě je nařízení hygieny nedostačující a ohrožené děti měly zůstat v domácí karanténě, bylo by to i méně nákladné."

Ředitel vyvrací i to, že hygiena o možnosti nákazy před zahájením školního roku nevěděla. „Hygienici nám poslali 30. srpna dokument se jmény dětí, u kterých musíme přijmout zvýšená opatření. Údajně prý nemohou děti v docházce do školy omezovat, ale pro mě tím karanténa ztrácí smysl. My děláme všechno a rodiče pak posílají děti do kroužků a zájmových organizací. Víme o tom a v té chvíli jsou naše veškerá opatření k ničemu," přibližuje tristní situaci Milan Schlögl. Škola přitom zrušila všechny veřejné aktivity, kroužky i kurzy plavání.

V Nové Pace je nyní registrováno šest případů hepatitidy typu A, s onemocněním jsou hospitalizováni žáci ZŠ Stará Paka, ZŠ Komenského Nová Paka a žáci a absolventi novopackého gymnázia. Nařízená školní karanténa trvá 50 dnů, pokud se neobjeví nové případy nemoci nečistých rukou, tak jak se tomu stalo včera.