Policisté snad denně varují před podvodnými telefonáty. Lidé přicházejí o statisíce korun, mnozí o celé úspory. „Tento telefonát byl s jasným přízvukem, muž tvrdil, že mám zůstatek na nějakém účtu, který jsem si nikdy nezaregistrovala. Lidé často když slyší, že jim někdo chce poslat peníze, hned vyplňují formuláře se vstupem do svého účtu. K tomu jsme se naštěstí ani nedostali. Pak mi bylo líto, že jsem byla moc ostrá a skoro telefonistu nepustila ke slovu, až jsem ho dohnala ke sprostému klení," popisuje paní Alena a dodává: „Mohla jsem si vyslechnout báchorky, jak zbohatnu a jak jsem moudře investovala do kryptoměn a podobných nesmyslů, na které opravdu nejsem zvědavá." Nahrávku hovoru poté zveřejnila na sociální síti, aby tím varovala své blízké. 

Ne každý takový či podobný hovor má dobrý konec. Jinou ženu z Jičínska v srpnu kontaktoval muž, který se vydával za pracovníka banky. Oznámil ji, že na jejím bankovním účtu došlo k předschválení půjčky a podezřelému pohybu plateb. Tvrdil jí, že aby o peníze nadále nepřicházela, je potřeba o předschválenou půjčku přes mobilní aplikaci doopravdy zažádat, bankéř bude podezřelé pohyby na jejím, pravděpodobně napadeném, účtu i nadále sledovat a v případě, že k nim nebude docházet, půjčku následně vrátí na účet banky. Sliboval, že po celou dobu ji bude nápomocen na telefonu a jednotlivé kroky spolu budou konzultovat. „Žena finanční prostředky z půjčky do deseti minut na svůj účet obdržela a podle instrukcí „ochotného bankéře“ zaslala několik transakcí v různých částkách na různé účty. Celkem tak přišla o téměř čtvrt milionu korun," informovala policejní mluvčí Eliška Pospíšilová.

ZDE si přečtěte důležité informace a nestaňte se obětí podvodníka.

Jak nenaletět?

- Vždy si důvody takových telefonátů ověřujte na oficiálních kontaktech bankovních či finančních společností či dalších organizací, za které se podvodníci v dané chvíli vydávají.
- Pamatujte, že banky ani Policie České republiky s provozovateli tzv. vkladomatů nespolupracují.
- Případné ohrožení bankovních účtů klientů řeší banky samy a nepotřebují k tomu zasílání přístupových údajů či údajů z platebních karet. Nikdy nenakupujte kryptoměny na adresy, které vám někdo jiný předá ani je na takové adresy nepřevádějte, pokud nejde o legitimní a vámi zamýšlenou platbu.

Mohlo by vás zajímat: Tady bude za dva roky dálnice D35. Teď je to jen rozorané pole a pár bagrů

Projeďte si s Deníkem místa, kde blátivá stavba D35 křižuje stávající komunikace. | Video: Deník/Kateřina Chládková