Nejen oni, ale i lidé ze sousedství mohou mluvit o velkém štěstí. Jejich životy zachránila náhoda. Kdyby začalo hořet třeba jen o dvě hodiny dříve, když ještě všichni spali, následky mohly být tragické.

Požáru, který vypukl něco málo před půl sedmou ráno, si první všimla Alena Čeřovská, jenž bydlí hned naproti.

„Šla jsem na záchod, a když jsem se vracela zpět do ložnice, upoutalo moji pozornost zářivé světlo vycházející zvenku. Bylo mi to divné, jelikož jsem věděla, že pouliční lampy jsou zhasnuté. Tak jsem se podívala z okna a to, co jsem viděla, mi ještě teď nahání hrůzu. Stodola za barákem, který stojí naproti tomu našemu, byla celá v plamenech," vypráví Čeřovská, jejíž syn je shodou okolností velitelem mlázovických dobrovolných hasičů. 

Poté, co Alena Čeřovská spatřila plameny, jenž s neuvěřitelnou rychlostí pohlcovaly stodolu u protějšího domku, okamžitě vzbudila manžela. „Řekla jsem mu, že u naproti hoří. On okamžitě vyskočil z postele, zakřičel na syna, který bydlí v patře a vyběhl ven. Jen tak, bosý a v pyžamu. Snažil se upozornit ostatní," vzpomíná na nepříjemný zážitek Čeřovská a pokračuje. „Pak už to bylo všechno strašně rychlé. Najednou jsem viděla jak syn s majiteli stodoly a dalšími lidmi vynáší ven nějaké věci."

Tomáš Čeřovský, velitel mlázovických dobrovolných hasičů, její slova potvrzuje. „Probudil mě otec s tím, že u sousedů hoří stodola. Okamžitě jsem kontaktoval hradecké kolegy a pak jsem pomáhal vynosit pár věcí, které byly v kůlně uskladněné. Něco jsme stihli vytáhnout, ale po chvíli jsme museli uznat, že je životu nebezpečné se k objektu vůbec přibližovat. To už prohořívaly latě a začaly padat tašky," vybavuje si první momenty po vypuknutí požáru Čeřovský a dodává, že tou dobou akorát přijížděli hasiči, kteří se ihned pustili do práce.

„V tu chvíli už ale byla zasažena velká část budovy a bylo nejdůležitější zabránit dalšímu šíření plamenů a ochránit okolní objekty a další majetek," popisuje dramatické okamžiky Čeřovský a pokračuje. „Asi nejvíce ohrožený byl vedlejší domek, který bylo nutné ochlazovat. Žár byl ale tak intenzivní, že u něj popraskaly některé okenní výplně a zkroutil se plot. Později, když ho prohlížely termokamery, našlo se uvnitř několik míst, která vykazovala extrémní teplo," řekl velitel mlázovických dobrovolných hasičů.

MOŽNÁ PŘÍČINA

Proč začalo hořet, se ještě neví, ale cizí zavinění je podle starosty a Aleny Čeřovské nepravděpodobné. „To je holý nesmysl. Paní, které ta usedlost patří, zde žije celý život a všichni ji mají moc rádi. Nikdo by ji takhle neublížil," razantně odmítá tuto možnost Čeřovská.

„V sobotu tam řezali dřevo, tak možná někde zůstala jiskra a od ní to později chytlo," přemýšlí nad možnou příčinou a k této variantě se kloní i starosta Tomáš Komárek.

„Že by někdo stodolu zapálil se mi nezdá. Paní je v obci oblíbená. Žije tu celý život, nevím o nikom, kdo by něčeho takového byl schopný," říká jistě Komárek a dodává, že už se s hasiči na toto téma bavil a jako nejpravděpodobnější se zdá varianta, která napadla i Čeřovskou, tedy že ke vznícení došlo samovolně.

„Hasiči mi vysvětlili, že tam mohla zůstat například jiskra z předchozího dne, kdy ve stodole řezali dřevo. No a ono to doutnalo a pak asi chytlo. To se někdy stává," předává vysvětlení od profesionálů Komárek.

Požár se díky rychlému a profesionálnímu zásahu podařilo dostat pod kontrolu zhruba po hodině intenzivního hašení a zabránit tak jeho rozšíření na přilehlou obytnou část a okolní domy.