Desítky supermarketů a obchodů v Královéhradeckém kraji se v sobotu připojily k celostátní sbírce potravin pro potřebné. Téměř ve všech supermarketech v Hradci Králové, v jaroměřském a trutnovském Tescu, v Penny marketech… Tam všude se během celé soboty plnily až po okraj koše s nápisem Potravinová sbírka. Studenti, rodiny s malými dětmi, lidé středního věku i senioři přidávali nákupy za stovku i za tisíce: těstoviny, mouku, dětskou výživu, prášky na praní, mýdla a pasty na zuby. Dětské pleny a hygienické potřeby. Zavařeniny, rýži, konzervy. Trvanlivé pečivo…Vše, čím chtěli přispět a pomoci lidem v nouzi. Matkám samoživitelkám, lidem v azylových domech, také seniorům, kteří žijí na pokraji chudoby.

“Potravinová sbírka se koná dvakrát ročně, na jaře a na podzim. Ta podzimní bývá tradičně bohatší,” konstatovala včera nad čerstvými výsledky sbírky v Trutnově Martina Vágner Dostálová z Centra dobrovolníků Oblastní charity Trutnov. “Platí to i tentokrát: Lidé jsou v předvánočním čase citlivější vůči potřebám druhých. Například v trutnovském Tescu lidé shromáždili více než 1200 kilogramů potravin a skoro tři stovky kilogramů drogistického zboží, což je nevídané.”

Sobotní sbírka podle Martiny Vágner Dostálové ukázala, že lidé jsou nejen štědří, ale také více a více přemýšlejí nad tím, co darují. “Jsme vděční za každý pytlík mouky nebo těstovin, ze kterých můžou třeba maminky s dětmi v azylových domech rychle uvařit. Pro lidi bez domova však takové potraviny nejsou použitelné - pro ně potřebujeme například trvanlivý chléb, paštiky, konzervy. A těch se nám letos sešlo požehnaně.”

Senioři si o pomoc neřeknou

Martina Vágner Dostálová se charitě věnuje dlouhé roky - v poslední době se jí, podle vlastních slov - čím dál intenzivněji dotýkají příběhy seniorů, o jejichž zoufalé situaci se prý sociální pracovníci dozvídají spíše náhodou. “Nikoho nemají, většinu důchodu často utratí za léky a bydlení a na konci měsíce nemají co jíst. A o pomoc si neřeknou. Buď se stydí, nebo ani nevědí kam a komu,” říká. O to víc ji prý v sobotu v trutnovském supermarketu dojal bohatý nákup za několik tisíc korun pro sbírku od ženy důchodového věku. Protože sama dobře vím, jak vypadá zoufalá nouze, řekla prý žena dobrovolnicím u košů.

Velkým úspěchem skončila i sbírka teplého zimního oblečení, která byla ve čtvrtek součástí celostátní charitativní akce Noc venku v Hradci Králové. Vendula Topinková z hradeckého občanského sdružení Salinger, která hradeckou noc spolupořádala, byla výsledky sbírky nadšená. “Sešlo se nám opravdu nevídané množství zimního oblečení – přímo na Baťkově náměstí i v základní škole Kukleny, která se k pořádání sbírky připojila.” Kabáty, bundy, tlusté svetry a teplé boty a ponožky už jsou na cestě k lidem bez domova i seniorům, kterým pomůže přečkat mrazivé dny.

Potraviny nashromážděné během sobotní sbírky pak oblastní charity a další pořádající sdružení a spolky v příštích hodinách a dnech roztřídí a předají těm, kteří se momentálně bez pomoci druhých jen těžko obejdou.

Charitativní Noc venku
Velkým úspěchem skončila i sbírka teplého zimního oblečení, která byla ve čtvrtek součástí celostátní charitativní akce Noc venku v Hradci Králové. Vendula Topinková z hradeckého občanského sdružení Salinger, která hradeckou noc spolupořádala, byla výsledky sbírky nadšená. „Sešlo se nám opravdu nevídané množství zimního oblečení – přímo na Baťkově náměstí i na základní škole Kukleny, která se k pořádání sbírky připojila.“