Na všech třech místech byl čilý ruch. V případě nové mateřské školky na Větrově, která bude stát hned vedle té nynější, práce dokonce postupují v předstihu. Mírná zima je pro stavebníky darem z nebes.

Místostarosta Petr Hamáček upozornil, že mateřinka trvale sídlí v domě, který byl ubytovnou pro dělníky. „Nynější budova školky ještě nějaký ten rok vydrží, ale uvnitř jsou například problémy se stropy," uvedl. Město na stavbu, jež si i s úpravou okolí vyžádá 32 milionů korun včetně DPH, nemá žádnou dotaci, vše půjde z rozpočtu. Termín dokončení je 31. prosinec 2014, školka tak bude připravena už pro přespříští školní rok.

Vznikne tím dostatek prostor pro sto žáčků. Dům bude bezbariérový a zvenčí každému připomene hrad. Mateřská školka má zvláštní status: přijímá i děti s handicapem.

Nové možnosti

I budova na Valdštejnově náměstí č. p. 2 se týká mladých obyvatel. Po rekonstrukci totiž připadne K-klubu. Ten ji využije pro taneční kurzy, výtvarnou dílnu a také jako ubytovací prostory. Obrovské možnosti skýtá i atrium.

Tato investice si vyžádá 6,1 milionu korun včetně DPH. Město se jí začalo zaobírat z důvodu, že nynější K-Klub musí kvůli nedostatečným kapacitám odmítat zhruba sto dětí za rok. V září 2014 bude stavení připraveno na první malé návštěvníky.

Šatny ve sportovní areálu jsou staré a nevyhovující. Na tom se shodují všichni včetně sportovců. To se ale brzy změní. „Když tu byla házenkářská reprezentace z Dánska, nechtěli naše šatny vůbec využívat," popsal delikátní událost manažer sportovních zařízení města Jičín David Streubel.

Rekonstrukce bude hotová do léta. Náklady jsou 10,7 milionu korun s DPH. Během první fáze, která je nyní ve dvou třetinách a jejíž završení lze očekávat v únoru, se přesune posilovna. Obsadí prostory vedle garáží. Poté přijde řada na samotné, zhruba čtyřicet let staré šatny.